1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mumcu Cinayetinde Ergenekon İzi
Mumcu Cinayetinde Ergenekon İzi

Mumcu Cinayetinde Ergenekon İzi

“Ergenekon diye bir örgütün varlığına inanmadığını” söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, Ecevit’in başına gelenler ile “karanlık eller tarafından katledildiğini” ifade ettiği Uğur Mumcu’nun öldürülmesi olayıyla ilgili Ergenekon sanıklarından

20 Şubat 2011 Pazar 00:19A+A-

Bugünün Ergenekon'u olarak gösterilen Kontrgerilla'yı ilk kez 12 Mart döneminde Bülent Ecevit gündeme getirdi. Kılıçdaroğlu'nun "Türk siyasal yaşamının efsane lideri, bir devrimci ve halk adamı" olarak nitelendirdiği Ecevit, Başbakanlığı döneminde bu iddiasını sürdürdü.

Ecevit'in 2002'de Ergenekon sanığı Haberal yönetimindeki Başkent Üniversitesi Hastanesindeki tartışmalı tedavi süreci 'derin yapı'ya işaret ediyordu. Eski Başbakan Bülent Ecevit'in, Haberal yönetimindeki, Başkent Üniversitesi Hastanesinde gördüğü tedavinin eksik uygulandığı bizzat Adli Tıp Kurumu raporu ile netleşti. Adli Tıp Kurumu, Bülent Ecevit'in Haberal yönetimindeki Başkent Üniversitesindeki tartışmalı tedavi sürecinin inceleme sonuçlarını açıkladı. 9 yıl sonra hastaneden gelen raporları inceleyen heyet şok bir karar verdi. Haberal'ı üzecek raporda Ecevit'in parkinson hastalığı için eksik tedavi yapıldığı ifade edildi. Süreç, Ecevit'in koruması Recai Birgün'ün Ergenekon savcılarına Haberal'ı suçlayan ifadesiyle başlamıştı.

KENDİSİ DİYOR KARANLIK EL DİYE

Kılıçdaroğlu'nun geçtiğimiz ay, "Onu vuran karanlık eller, henüz aydınlığa çıkmadı. Devlet namus sözü vermişti. Bizim için tetikçiler önemli değil. Tetikçi şu veya bu olabilir. O tetikçilere tetiği çektiren el önemli. Kimdi o el? Kimlerdi onlar?" sözleriyle andığı Uğur Mumcu'nun öldürülmesi olayına da Ergenekon adı karışmış durumda. Ergenekon soruşturması çerçevesinde tutuklu bulunan ve ETÖ'nün lideri olduğu iddia edilen emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün evinde bulunan bir belge, Gazeteci Uğur Mumcu cinayetine ilişkin önemli bir detayı ortaya koyuyor.

13. Ağır Ceza Mahkemesinde kabul edilen Ergenekon İddianamesi'nde, Veli Küçük'ün "Gayrettepe Mahallesi Gönenoğlu Sokak Fidan A Blok No: 14/9 BEŞİKTAŞ adresinde yapılan aramada" elde edilen dokümanlar detaylı bir şekilde yer alıyor. Bazı bakan ve bürokratlar ile bazı iş adamlarına ilişkin detaylı raporların da yer aldığı dokümanlar arasında en ilgi çeken ise MİT tarafından yazılan ve dönemin Başbakanı'na gönderilen 2 Şubat 1993 tarihli rapor.

İŞTE O BİLGİLER

"Haki renkli '2005' ibaresi bulunan ajanda"da yer aldığı belirtilen rapora ilişkin bilgi aynen şöyle: "Bu ajanda içerisinde bulunan doküman 02 Şubat 1993 tarihli ve 01.789.0879/435 sayılı Milli İstihbarat Teşkilatından, Sönmez KÖKSAL müsteşar imzası ile 'ÇOK GİZLİ' ibaresi ile Başbakanlık Makamına hitaben yazılmış, imzalı, Uğur Mumcu konulu resmi belgede ABD'nin Ortadoğu'yu kontrol altına alıp Türkiye'nin dine dayalı bir yönetim altına girmesini önlemek amacıyla, ABD Haberalma Servisi CIA denetiminde, İsrail Kabine görevlisi HAİM BAR-LEV kontrolünde, İsrail 'OADNA' birliklerinde eğitim gören altı kişilik özel tim 'Hayre' deniz üssünden botla Türkiye'ye giriş yaptıkları, bahse konu timin hedefinin Gazetesi Uğur Mumcu ve Mehmet Ali Birand'ı öldürtmek olduğu, Gazeteci Uğur Mumcu'yu öldüren tim elemanları ikinci görevleri Mehmet Ali Birand'ı öldürmek için ülkemizden çıkış yapmadıkları, Tim elemanlarının İsrail Hükümetinin Ankara temsilciliğinde kaldıklarının tespit edildiğine dair istihbarat raporu olduğu.."

MUMCU'NUN ÖLÜMÜNDEN 10 GÜN SONRA YAZILMIŞ

İddianamede yeralan MİT ile ilgili bu belgenin yazıldığı raporun, Gazeteci Uğur Mumcu'nun öldürülmesinden 10 gün sonra yazıldığı anlaşılıyor. Turgut Özal'ın MİT Müsteşarlığı'na getirdiği ilk diplomat kökenli Müsteşar olan Sönmez Köksal, o dönem iş başında bulunan DYP-SHP hükümeti sırasında da görev yaptı. Bağdat Büyükelçiliği'nden sonra 1992'de bu göreve getirilen Köksal'ın, raporu dönemin Başbakanı Süleyman Demirel'e verdiği anlaşılıyor.

Furkan Altınok / Yeni Akit

HABERE YORUM KAT