1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. Mülteciler Piknikte Buluştu
Mülteciler Piknikte Buluştu

Mülteciler Piknikte Buluştu

Savaş ve işgallerin evlerinden ettiği mülteciler, “Dünya Mülteciler Günü” vesilesiyle bir araya geldi. İstanbul ve çevre illerinden gelen mülteciler, Belgrad Ormanları'nda buluştu.

19 Haziran 2010 Cumartesi 21:11A+A-

İnsanî Yardım Vakfı (IHH)'nın organize ettiği mülteci pikniğine Filistin, Irak, Çeçenistan, Doğu Türkistan, Pakistan, Afganistan ve Afrika ülkelerinden gelen yaklaşık 200 muhacir katıldı.

Savaş ve işgallerin evlerinden ettiği mülteciler, "Dünya Mülteciler Günü" vesilesiyle bir araya geldi. İstanbul ve çevre illerinden gelen mülteciler, Belgrad Ormanları'nda buluştu. İnsanî Yardım Vakfı (IHH)'nın organize ettiği mülteci pikniğine Filistin, Irak, Çeçenistan, Doğu Türkistan, Pakistan, Afganistan ve Afrika ülkelerinden gelen yaklaşık 200 muhacir katıldı.

Türkiye'de sığınmacı olarak zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren mülteciler, organizasyon sebebiyle moral ve motivasyon kazanıp piknik alanında kendi yerel oyunlarını, folklor gösterilerini sundular. Mülteci çocuklar gönüllerince eğlendiler. "Dünya Mülteciler Günü"nün sadece bir günün adı olarak kalmamasını isteyen mülteciler, "Bize de mültecilik ve vatandaşlık hakkı, çalışma ve eğitim hakkı verilsin. Biz de insanız. Bir kimliğimizin olmasını istiyoruz" dediler.

IHH Başkan Yardımcısı Yaşar Kutluay, etkinlikte hazırlamış oldukları mültecilik raporu hakkında bilgi verdi.  IHH tarafından kitap haline getirilen rapor, savaş ve işgaller sebebiyle mağdur olan milyonlarca mültecinin yaşadığı insani dramı çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor. İşte rapordan ayrıntılar:

TÜRKİYE'DE 18 BİN KAYITLI MÜLTECİ VAR

2008 yılında 26 milyon insan kendi ülkesi içinde göç ederken 16 milyon insan da güvende olacaklarını düşündükleri başka ülkelere sığındılar. Toplam 42 milyon insan mülteci durumunda. Türkiye'de ise 18 bin kayıtlı mülteci yaşıyor. Buna kayıtdışı mülteciler de eklendiğinde rakam çok daha kabarıyor. Yıllardır devam eden göçler nedeniyle binlerce çocuk ve kadın hayatlarını dramatik bir şekilde kaybetti. Kimisi okyanusların azgın dalgalarına, kimisi uçsuz bucaksız çöllerin kollarına terk edildi. Ve hiçbir gidişte geri dönüş olmadı. Gidenlerin birçoğu bir daha evlerini yurtlarını göremedi. Yaşadığı topraklardan ayrılarak farklı ülkelere, umut yolculuğuna çıkan mülteciler için, maalesef çoğu zaman insan tacirleri ve organ mafyalarının ağına düşmek de var. Yine yolculuk esnasında hınca hınç dolduruldukları konteynır ve teknelerde ölüm tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Her yıl, dünyanın dört bir yanında bu manzarayı görmek mümkün.

RAKAMLAR ENDİŞE VERİCİ

Dünya genelindeki mültecilerin üçte ikisi Ortadoğu ve Afrika kökenli insanlardan oluşuyor. 

Filistin: 1948 yılında Filistin'den göç edenlerin sayısı 914 bindi.  Filistinlilerin bu zorunlu göçlerinin sonu gelmedi.  Ve bugün 5, 6 milyon Filistinli halen kendine yeni bir yurt arıyor. Suriye'de, Lübnan'da ve Ürdün'de Filistinliler'in üç kuşaktır yaşadığı mülteci şehirleri oluşmuş durumda. Hatırı sayılır bir kısmı da çadırlarda yaşamaya çalışıyor.

Suriye: 10 kampta 413 bin 827 kayıtlı Filistinli mülteci var. Bunların 120 bin 865'i kamplarda çadır hayatı sürdürüyor.

Ürdün: 10 kamp var ve 1 milyon 740 bin kayıtlı mülteci bulunuyor. Bunlardan 307 bin 785'i kamplarda kalıyor.

Lübnan: 12 kamp, 394 bin 532 kayıtlı mülteci bulunuyor. Bunların 223 bin 956'sı kamplarda kalıyor.

Batı Şeriâ: 19 kamp, 665 bin 246 kayıtlı mülteci bulunuyor. Bunların 179 bini kamplarda bulunuyor.

Gazze: 8 kamp ve 922 bin 674 kayıtlı mülteci bulunuyor. Bunların 484 bin 563'ü kamplarda bulunuyor.

Irak: ABD işgalinden bu yana 4, 5 milyon kişi yurtdışına iltica ederken, 2 milyon kişi de ülke içerisinde yer değiştirdi.

Pakistan: İç karışıklıklar sebebiyle 2, 5 milyon insan ülke içerisinde mülteci durumuna düştü.

Afganistan: 4,1 milyon Afganlı muhacir başta İran ve Pakistan olmak üzere farklı ülkelerde yaşamakta. Ülke içindeki mülteci sayısı ise 1, 5 milyon civarında.

Suudî Arabistan: 600 bin Arakanlı, Suudî Arabistan'da yaşıyor. Bunun dışında Doğu Türkistan, Özbekistan, Sri Lanka ve daha birçok Asya ülkesinden mülteci bu ülkede bulunmakta.

Doğu Türkistan: 2 milyondan fazla Doğu Türkistanlı, mülteci konumunda. 

Özbekistan: Siyasî baskılar ve ekonomik nedenlerle 1 milyondan fazla Özbek yurt dışında yaşıyor.

Sudan: Sudan'ın Kesele bölgesinde 700 bin Eritreli muhacir yaşamakta. Darfur'da ise yer değiştiren 2 milyondan fazla kişi bulunuyor. Ayrıca Hartum ve çevresinde güneyden göç eden 1 milyonu aşkın insan bulunuyor.

Somali: Ülkede yaşanan çatışmalar nedeniyle 1 milyon Somalili ülke içerisinde yer değiştirirken, ülke dışında da yoğun bir Somalili nüfûs bulunmakta.

Sri Lanka:  Ülkede yaşanan iç savaş nedeniyle 600 binden fazla kişi ülke içerisinde yer değiştirmek zorunda kaldı.

Bosna - Hersek:  Bosna Savaşı nedeniyle yerlerinden edilen 400 bine yakın Boşnak halen evlerine dönemedi.

Çeçenistan: Devam eden Çeçenistan Savaşı nedeniyle evlerinin uzağında yurt içinde ve dışında 400 bin Çeçen bulunuyor.

Azerbaycan: Karabağ Savaşı nedeniyle 1 milyon kişi bölgeyi terk etti. Ayrıca ülkede Ahıskalı, Çeçen birçok mülteci bulunuyor.

Bangladeş:  Burma askerî rejiminin siyasî baskıları nedeniyle yer değiştiren 600 bin Arakanlı Bangladeş'te yaşıyor. Ayrıca 500 bin Biharlı muhacir de Bangladeş'te yaşam sürüyor.

Arakan:  4 milyonluk Arakan nüfusunun 2 milyonu, Burma'nın siyasî baskıları nedeniyle evlerinin uzağında, başta Bangladeş, Suudî Arabistan, Tayland, Malezya, Pakistan gibi ülkelerde yaşam mücadelesi veriyor.

IHH'nın tespitlerine göre en yoğun mülteci hareketleri, Irak ve Filistin'de yaşanan krizler nedeniyle Ortadoğu ülkelerinde görülüyor. Mültecilik Raporu'na göre dünyada yaşadığı topraklardan ayrılarak farklı ülkelere umut yolculuğuna çıkan her 100 kişiden 20'si kaybolurken, 12'si ise yaşamını yitiriyor.

 

İbrahim Sediyani

Haksöz Haber / İstanbul

 

FOTOĞRAFLAR:

Savaş ve işgallerin evlerinden ettiği mülteciler, "Dünya Mülteciler Günü" vesilesiyle bir araya geldi. İstanbul ve çevre illerinden gelen mülteciler, Belgrad Ormanları'nda buluştu.

 

IHH Başkan Yardımcısı Yaşar Kutluay

 

İnsanî Yardım Vakfı (IHH)'nın organize ettiği mülteci pikniğine Filistin, Irak, Çeçenistan, Doğu Türkistan, Pakistan, Afganistan ve Afrika ülkelerinden gelen yaklaşık 200 muhacir katıldı

 

Toplam 42 milyon insan mülteci durumunda. Türkiye'de ise 18 bin kayıtlı mülteci yaşıyor. Buna kayıtdışı mülteciler de eklendiğinde rakam çok daha kabarıyor. Yıllardır devam eden göçler nedeniyle binlerce çocuk ve kadın hayatlarını dramatik bir şekilde kaybetti.

 

Mültecilik Raporu'na göre dünyada yaşadığı topraklardan ayrılarak farklı ülkelere umut yolculuğuna çıkan her 100 kişiden 20'si kaybolurken, 12'si ise yaşamını yitiriyor

 

"Dünya Mülteciler Günü"nün sadece bir günün adı olarak kalmamasını isteyen mülteciler, "Bize de mültecilik ve vatandaşlık hakkı, çalışma ve eğitim hakkı verilsin. Biz de insanız. Bir kimliğimizin olmasını istiyoruz" dediler.

 

Türkiye'de sığınmacı olarak zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren mülteciler, organizasyon sebebiyle moral ve motivasyon kazanıp piknik alanında kendi yerel oyunlarını, folklor gösterilerini sundular.

 

Mülteci çocuklar gönüllerince eğlendiler

 

Yaşadığı topraklardan ayrılarak farklı ülkelere, umut yolculuğuna çıkan mülteciler için, maalesef çoğu zaman insan tacirleri ve organ mafyalarının ağına düşmek de var. Yine yolculuk esnasında hınca hınç dolduruldukları konteynır ve teknelerde ölüm tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadırlar.

 

IHH her yerde... Nerede bir yetim, mülteci, muhtaç veya mazlum varsa, orada IHH da var.

 

Yaşamak için çıkmışlar yollara

kaçmışlar doğdukları topraklardan

"her yer buradan iyidir" diyerek

nereye gittiklerini kendileri de bilmeden

mülteci olmuşlar yersiz yurtsuz

düşmüşler insan tacirlerinin ellerine

bindirilmişler otuz kişi birden

küçücük bir sandala

ve öylesine salıverilmişler açık denizlere

yaşlı, genç, çocuk, kadın, erkek

sarılmışlar biribirlerine devrilmemek için

bir fırtına kopmuş yağmurlar yağmış

ters dönmüş sandal, düşmüşler suya

anne, baba, amca, teyze, evlat, torun

çırpınmışlar denizin ortasında çaresizce

boğuyor mavi.

("Mavi Dizeler" şiirinden)

HABERE YORUM KAT