1. HABERLER

  2. HABER

  3. Muhammed Arkoun Vefat Etti
Muhammed Arkoun Vefat Etti

Muhammed Arkoun Vefat Etti

Kur’an’la ilgili görüşleri dolayısıyla çok tepki alan Cezayirli düşünür Muhammed Arkoun, önceki gün Fransa'nın başkenti Paris'te hayatını kaybetti.

16 Eylül 2010 Perşembe 10:45A+A-

2 Ocak 1928 tarihinde Cezayir'in Kâbiliye bölgesinde bir Berberî köyünde doğan Muhammed Arkoun, Fransa'nın başkenti Paris'te önceki gün vefat etti. 82 yaşındaki Arkoun, hastalığının ağırlaşmasından dolayı geçtiğimiz ay hastaneye kaldırılmıştı. Arkoun, 50'li yıllarda yüksek lisans için gittiği Fransa'ya yerleşmişti.

Kur'an-ı Kerim'i Arap edebiyatının bir parçası olarak gören Arkoun, Kur'an'ın korunmuşluğu ile ilgili tepki toplayan görüşlere sahipti. Sosyolojik ve antropolojik yaklaşım ve tarihselci bir yöntemle Kur'an'ın okunması gerektiği düşüncesindeki Arkoun, Kur'an'ın modern dünyaya/insana bir şeyler söylemediğini de iddia ediyordu.

Oryantalist etki altında olan Arkoun, bütün mucizelerin sembolik anlatım ürünü olduğunu ileri sürmekte ve Kur'an'ı "ideolojileştirmeden kutsallığından arındırma" iştiyakıyla yorumlamaktaydı.

Eserlerini genelde Fransızca kaleme alan Arkoun, "Arapça yazmıyorum. Ortam ve Arapçanın bilimsel yeterliliği müsait değildir" demekteydi. Çalışmalarının Arap dünyasına intikali talebesi Haşim Salih eliyle gerçekleşti. Arkoun'un Türkçeye tercüme edilen eserleri de bulunmakta.

HAKSÖZ-HABER

HABERE YORUM KAT

3 Yorum