1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Muhalifler Sokak Sokak Kaddafi'yi Arıyor
Muhalifler Sokak Sokak Kaddafiyi Arıyor

Muhalifler Sokak Sokak Kaddafi'yi Arıyor

Muammer Kaddafi'nin karargâhı Bab el-Aziziye'yi önceki gün ele geçiren muhalifler, başkent Trablus'ta sokak sokak Kaddafi ve oğullarını arıyor.

25 Ağustos 2011 Perşembe 06:04A+A-

Trablus'un büyük bölümünü ele geçiren muhalifler, sokak sokak Kaddafi'yi arıyor. Nerede saklandığı belli olmayan Kaddafi ise Trablus'tan taktik icabı çekildiklerini öne sürdü. Yerel bir radyodan yayınlanan konuşmasında Kaddafi, zafer kazanacaklarını söyledi.

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin karargâhı Bab el-Aziziye'yi önceki gün ele geçiren muhalifler, başkent Trablus'ta sokak sokak Kaddafi ve oğullarını arıyor. Nerede saklandığı belli olmayan Kaddafi, Trablus ve Bab el-Aziziye'den taktik icabı çekildiklerini söyledi. Yerel bir radyodan yayınlanan konuşmasında da zafer kazanacaklarını iddia etti. Libya lideri, isyanların başladığı şubat ayında muhalifleri sokak sokak (zenga zenga), ev ev arayacakları ve cezalandıracakları tehdidinde bulunmuştu. Kaddafi'nin Enformasyon Bakanı Musa İbrahim ise 6 bin gönüllünün Trablus'a geldiğini, kentin büyük bir kısmının kendi kontrollerinde olduğunu öne sürdü.

Kentteki çatışmalar, halen Kaddafi güçlerinin kontrolünde bulunan dar bölgelerde devam ediyor. Çatışmalarda ağır silahlar kullanılıyor. Kaddafi'ye bağlı keskin nişancılar da zaman zaman halkın üzerine ateş açıyor. Trablus'un yanı sıra Kaddafi'nin kalelerinden ülkenin orta kesimlerindeki Sebha'da da çatışmalar yaşanıyor. Sirte ile birlikte Kaddafi'nin kabilesinin güçlü olduğu Sabha kentinde Libya'nın en önemli hava üslerinden biri bulunuyor. Muhalifler, Kaddafi'nin bu kente ulaşması durumunda ülkeyi terk etmesinden endişe ediyor. Ancak Kaddafi'yi kabul edecek çok az ülke bulunduğundan devrik liderin ancak bazı Latin Amerika ya da Afrika ülkelerine gidebileceği belirtiliyor. Fakat Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Kaddafi ve oğlu Seyfül İslam hakkındaki tutuklama kararından dolayı, hiçbir ülkenin uzun süre Kaddafi ve ailesine ev sahipliği yapamayacağı ifade ediliyor.

Muhaliflerin oluşturduğu Geçici Konsey'in başkanı Mustafa Abdülcelil, Kaddafi ve oğulları yakalanmadan savaşın bittiğini söylemenin zor olduğunu belirtiyor. Muhalifler, Geçici Konsey'in merkezi olan Bingazi'den Trablus'a taşınmayı da planlıyor. Muhaliflerin sözcülerinden Ahmet Bani, Bab el-Aziziye'nin de düşmesiyle bu kararı aldıklarını söyledi. İsyanların başlamasından kısa bir süre sonra muhaliflerin kontrolüne geçen Bingazi kentinde toplanan muhalifler 5 Mart'ta bir Geçici Konsey oluşturmuştu.

Arap Birliği ise Kaddafi'nin halka karşı izlediği sert politikadan dolayı askıya aldığı Libya'nın üyeliğini iade etmek için bugün toplanıyor. Arap Birliği, tarihinde ilk kez bir konuda çok aktif bir rol almış, Libya'ya karşı NATO operasyonlarının başlamasına öncülük etmişti.

ZAMAN 

HABERE YORUM KAT