1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Muhalifler Kaddafi'yi Devirmeye Ant İçti
Muhalifler Kaddafiyi Devirmeye Ant İçti

Muhalifler Kaddafi'yi Devirmeye Ant İçti

Libya'da doğudaki bölgeleri kontrol altına alan muhalifler, istifa etmemekte direnen Muammer Kaddafi'yi devirme konusunda kararlı.

05 Mart 2011 Cumartesi 10:38A+A-

Bingazi'de on binlerce Libyalıya seslenen Ulusal Libya Konseyi'nin başkanı Mustafa Abdülcelil, "Zafer ya da ölüm" diyerek ülkeyi özgürleştirene kadar mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

Libya'da 15 Şubat'ta Muammer Kaddafi'ye karşı başlayan ayaklanma, iç savaşa dönüşüyor. Ülkeyi 42 yıldan beri yöneten Kaddafi, içerideki ve dışarıdaki tüm baskılara rağmen iktidarı bırakmıyor. Muhalifler ise Kaddafi'yi devirme konusunda kararlı. Bingazi'de muhaliflerin oluşturduğu Ulusal Libya Konseyi'nin başkanı Mustafa Abdülcelil, ülkeyi özgürleştirene kadar eylemlerine son vermeyeceklerini söyledi. Geçtiğimiz ay istifa ederek muhaliflerin safına geçen Kaddafi'nin eski Adalet Bakanı Abdülcelil de, Bingazi meydanında taraftarlarına yaptığı konuşmada, "Zafer ya da ölüm... Bu ülkenin tamamını özgürleştirene kadar durmayacağız. Mücadelemize devam edeceğiz. " dedi.

Halkı saldırılardan korumak için uluslararası toplumdan destek isteyen Abdülcelil, demokratik bir Libya inşa edeceklerini belirtti. Meydandaki kalabalık da 'ikinci raundun Trablus olacağı' yönünde sloganlar attı. Muhaliflerin karargah kurduğu Bingazi'de 17 bin kişinin Trablus'ta çarpışmak için gönüllü olarak yazıldığı belirtiliyor. Özellikle gençler Kaddafi'yi devirmek için sabırsızlanmasına rağmen cephedeki durum ise çatışmaların uzun bir süre devam edeceğine işaret ediyor.

Trablus ve çevresine sıkışıp kalan Kaddafi, bir taraftan başkente yakın olan kasabaları geri almaya çalışıyor, diğer taraftan da isyancıların elindeki doğu bölgelerini havadan vuruyor.

Dün Libya'nın doğusundaki Ras Lanuf ile Trablus'un 50 kilometre batısındaki Zaviye'de Kaddafi güçleriyle muhalifler arasında çatışmalar yaşandığı bildirildi. Petrol terminallerinin bulunduğu Brega ve Ecdebiye'ye de yine hava saldırısı düzenlendi. Bir savaş uçağının Ecdebiye kentinde, muhaliflerin elindeki askeri üssün yakınını bombaladığı kaydedildi. Hava saldırıları ve çatışmalara ilişkin can kayıpları konusunda ise kesin bir bilgi yok. Bazı kaynaklar 15 Şubat'tan bu yana ölenlerin sayısını binlerle ifade ediyor.

TRABLUS'TA GERGİN CUMA

Kaddafi'nin kontrolündeki başkent Trablus'ta dün yaklaşık 1.500 kişinin hükümet karşıtı gösteri yaptığı bildirildi. Cuma namazından sonra gösterilere başlayan protestocular, hükümet aleyhine sloganlar attı ve Muammer Kaddafi'nin istifa etmesini istedi. Ancak güvenlik güçlerinin ateş açmasının ardından protestocuların dağıldığı, çok sayıda kişinin gözaltına alındığı ifade edildi.

İsyancı güçler Trablus'a ilerlemek istiyor ancak, Kaddafi'nin jetleri ve topçu ateşi karşısında bunu gerçekleştirmekte zorlanıyorlar. Ülkedeki güç dengesini bozmaya dönük bir dış müdahalenin olabileceği iddia ediliyor. Bu çerçevede hava saldırılarını önlemek için Libya üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturulması tartışılıyor. Ancak bu konuda uluslararası toplumda fikir ayrılıkları var. Dış müdahale için tedirgin olanlar var.

Kaddafi, Mali'den Paralı Asker Getirtti!

Dünya Libya'daki krizi nasıl sonlandıracağını tartışırken Albay Muammer Kaddafi, komşu Mali'de yaşayan Berberi toplumuna mensup yüzlerce kişiyi savaşmak için ülkeye getirdi. BBC'nin haberine göre geçtiğimiz hafta boyunca Libya'da savaşmak için iki ila üç yüz genç Libya'ya giriş yaptı. Kaddafi'nin gençlere yanında savaşmaları için yüzlerce dolarlık ödeme yaptığı belirtiliyor.

Libya gemisinde 163 milyon dolar çıktı

İngiltere İçişleri Bakanlığı, bir kargo gemisi tarafından taşınan 163 milyon dolar değerindeki Libya parasına el koyduğunu açıkladı. Trablus'a giden ancak güvenlik gerekçesiyle limana yanaşamayarak İngiltere'nin doğusundaki Harwich limanına dönen kargo gemisinin, İngiliz yetkililerce durdurularak, bu gemide taşınan Libya parasına el konulduğu bildirildi. Gemide bulunan paranın nereden geldiği ise bu aşamada bilinmiyor.

HABERE YORUM KAT