1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Muhalifler, Esad’ı Devirmekte Kararlı!
Muhalifler, Esad’ı Devirmekte Kararlı!

Muhalifler, Esad’ı Devirmekte Kararlı!

Uzun yıllar Suriye halkını baskı politikası ile yöneten ve çok sayıda kişiyi zindanlara tıkan Beşşar Esad yönetimi giderek köşeye sıkışıyor.

30 Nisan 2011 Cumartesi 03:59A+A-

Bütün baskı ve tutuklamalara rağmen Suriyeli muhalif Müslümanlar, dün de "Öfke günü" ilan ettikleri cuma namazından sonra başta başkent Şam olmak üzere ülkenin birçok yerinde meydanlara inerek, Esad yönetiminin istifasını isteyen protesto gösterilerinde bulundu.

Güvenlik güçleri ve askerlerin zaman zaman protestoculara karşı gerçek mermi kullanması yüzünden ölen ve yaralananların bulunduğu bildirilirken, Müslüman Kardeşler de muhaliflerin Esad yönetimine karşı yürüttüğü protesto gösterilerine destek veren açıklamalarda bulundu.

Baskıcı Beşşar Esad yönetimine karşı ayaklanan Suriyeli Müslümanlar, gözaltı ve yasaklamalara rağmen dün de Cuma namazından sonra başta başkent Şam olmak üzere ülkenin önde gelen önemli şehirlerinde meydanlara inerek rejim karşıtı protesto gösterilerini sürdürdüler. Muhalifler, Şam yönetiminin protestoları şiddetle bastırma girişimlerini artırmasına rağmen, rejime karşı daha fazla gösteri yapacaklarına da yemin etti. Askerlerin ve güvenlik güçlerinin birçok yerde düzenlenen rejim karşıtı gösterilere müdahale etmesi ve göstericilere karşı gerçek göz yaşartıcı gaz ve mermi kullanması sonucu ölen ve yaralananların bulunduğu bildirildi. Müslüman Kardeşler de dün, Suriye'deki muhaliflere destek verdiğini belirten açıklamalarda bulundu. Muhaliflerin Cuma gününü, "Öfke günü" ilan ettiği Suriye'de dün meydana gelen gelişmeler şöyle: Askerlerin kuşattığı, ilk isyan ateşinin başladığı ve 200'den fazla Müslümanın hayatını kaybettiği Dera şehir halkıyla dayanışmalarını göstermek ve siyasi reform talepleriyle biraraya gelen binlerce kişi başkent Şam'ın banliyösü Sakba'da büyük bir gösteri gerçekleştirdi. Görgü tanıkları, gösteriye katılanların rejimin devrilmesi yönünde tezahürat yaptıklarını söyledi. Güvenlik güçlerinin başkent Şam'ın bir semtinde göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandığı bildirildi. Suriyeli bir insan hakları eylemcisi, güvenlik güçlerinin Şam'ın Kanavet semtinde demokrasi yanlısı göstericilere müdahale ettiğini söyledi. Suriyeli bir insan hakları örgütü de, sahil kasabası Banyas'ın sokaklarını dolduran binlerce kişinin hükümet karşıtı sloganlar attığını kaydetti. Ülkenin orta kesimlerindeki Humus ve Hama kentinde de düzenlenen gösterilerde baskıcı Esad yönetimi kınanarak, istifa etmesi istendi. Bir görgü tanığı da, Lazkiye'de güvenlik güçlerinin gösteride ateş açtıklarını, en az 5 kişinin yaralandığını söyledi. Görgü tanığı, yaklaşık bin kişinin hükümet karşıtı gösteri yaptığı Lazkiye'de sivil güvenlik görevlilerince otomatik silahlarla ateş açıldığını anlattı. Suriye resmi haber ajansı SANA ise, "silahlı terörist bir grubun" Dera kentinde 4 askeri öldürdüğünü, 2'sini de kaçırdığını duyurdu. Suriye'de ayaklanmanın başladığı kent olan Dera, pazartesi gününden beri ordu kuşatması altında bulunuyor.

Ağır silahlarla donatılmış Cumhuriyet Muhafızlarını taşıyan kamyonların başkent Şam'ı çevreleyen ana yolda dün gün boyunca devriye gezdikleri bildirildi. Görgü tanıkları, cuma namazı çıkışından önce çok sayıda güvenlik biriminin ve gizli polisin Şam'daki kontrol noktalarında konuşlandırıldığını belirterek, kentin banliyöleriyle kırsal bölgelerinin bağlantısının kesildiğini ifade etti. Ayrıca bölgede telekomünikasyon hizmetlerinin ve elektriklerin de kesildiği bildiriliyor.

Cumhuriyet Muhafızları hafta başında Duma banliyösüne yerleştirilmiş, Devlet Başkanı Beşşar Esad da kardeşi Mahir'in komutasındaki Dördüncü Mekanize Tümeni'ni yönetimine karşı ayaklanmanın merkezi durumundaki Dera kentine yollamıştı.

Suriye'nin doğusunda yaşayan Kürt asıllı vatandaşların da gösteri düzenlediği bildirildi. Muhalif isimlerden Habib İbrahim, Dera'daki göstericilere destek vermek amacıyla Kürt bölgelerinde gösteri düzenlendiğini açıkladı.

Müslüman Kardeşler'den muhaliflere destek

Müslüman Kardeşler hareketi, Suriyelileri sokaklara dökülmeye ve kuşatma altındaki Dera kentinin yardımına gitmeye çağırdı. Eski devlet başkanı Hafız Esad döneminde solcularla birlikte acımasızca bastırılan Müslüman Kardeşler'in Suriye'deki gösterilerin başlamasından beri ilk defa doğrudan protestoculara çağrı yaptığı belirtiliyor. Müslüman Kardeşler'in sürgündeki liderliği tarafından yapılan açıklamada, "Rejimin hemşerilerinizi kuşatmasına izin vermeyin. Özgürlük ve haysiyetiniz için hep bir ağızdan bağırın. Tiranın sizi köleleştirmesine izin vermeyin" denildi. Müslüman Kardeşler, Suriye yönetiminin isyanın arkasında İslamcıların bulunduğu suçlamalarının siyasi özgürlük taleplerini zayıflatmayı amaçladığını da belirtti. Görgü tanıkları ise, kırsal kesimlerden gelenleri önlemek için başkent Şam'a giden yolların sabah kapatıldığını söylediler. İnsan hakları örgütünden Wissam Tarif, Şam'ın dış kesimlerindeki Hereste, Deraya ve Duma'da keskin nişancıların yerleştirildiğini söyledi. Suriye'de Arap dünyasındaki halk ayaklanmalarından esinlenerek geçen ayın ortalarında başlayan rejim karşıtı gösterilerde 500'e yakın kişinin öldüğü ifade ediliyor.

YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT