1. HABERLER

  2. HABER

  3. Muhalif Özbek İmam İsveç’te Vuruldu!
Muhalif Özbek İmam İsveç’te Vuruldu!

Muhalif Özbek İmam İsveç’te Vuruldu!

İsveç'in Strömsund şehrinde imamlık yapan Obidkhon Sobitkhony tabancayla kafasından vuruldu.

24 Şubat 2012 Cuma 14:17A+A-

İsveç'in Strömsund şehrinde imamlık yapan Obidkhon Sobitkhony (58) adlı şahsın, ikindi namazını kıldırmak için camiye gireceği esnada kimliği belirsiz bir kişi tarafından tabancayla kafasından vurulduğu bildirildi.

Caminin merdivenlerinde kanlar içinde yatan imamın, olay yerine gelen polislerin ambulans helikoptere haber vermesiyle birlikte Umeå şehrindeki üniversite hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındığı belirtildi. Durumu kritik olan imamın yoğun bakımda olduğu bildirildi.

Özbekistan'dan 2006 yılında kaçarak İsveç'e sığınan 58 yaşındaki imam Obidkhon Sobitkhony, Jämtland bölgesindeki Strömsund şehrinde ailesi ile birlikte yaşıyordu. Aftonbladet'in haberine göre, Özbekistan'da dini lider olarak görev yaptığı esnada, rejim karşıtı iddiasıyla hakkında tutuklama çıkarılan talihsiz imam 1999 yılında çareyi yurtdışına kaçmakta buldu. Özbekistan hükümeti tarafından hakkında terörist iddiasıyla kırmızı bülten çıkarılan imam Sobitkhony, 2006 yılına İsveç'e iltica ettiği bildirildi. Hakkında çıkarılan kırmızı bültenin sahte ve suçlamaların yalan çıkması ile birlikte İsveç devleti tarafından ilticası kabul edilen Özbekistanlı imamın 6 senedir İsveç'te yaşadığı kaydedildi.

İmamın vurulduğu haberini duyan yakınları ve arkadaşları olay yerine toplanırken, olayın arkasında Özbekistan devletinin olabileceğini iddia etti. İmamın vurulmasından dolayı gözyaşlarını tutamayan topluluk, 58 yaşındaki Obidkhon Sobitkhony'un Özbekistan rejiminin en çok korktuğu insanlardan biri olduğunu belirterek, uzun süredir, rejim ajanlarının imamın peşinde olduğunu öne sürdü. Polis olayda kullanılan tabanca ile çantayı caminin yakınlarında bulurken, olayla ilgili hiçbir açıklama yapmadı. (CİHAN)

HABERE YORUM KAT