1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Muhalefet, Salih'in Bırakma Kararına Temkinli
Muhalefet, Salihin Bırakma Kararına Temkinli

Muhalefet, Salih'in Bırakma Kararına Temkinli

Yemen'de iki aydır devam eden gösterilerin ardından Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in dokunulmazlık şartıyla görevi bırakmayı kabul etmesine muhalefet temkinli yaklaşıyor.

25 Nisan 2011 Pazartesi 09:32A+A-

Salih'in zaman kazanmaya çalışabileceğini belirten muhalif sözcüler, Yemen liderinin yargılanmasını istiyor.

Arap dünyasının en fakir ülkesi olan Yemen'de Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in iktidarı bırakmasını öngören Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) planını 'şartlı' kabul etmesinin ardından ülkedeki muhalefet plana prensipte onay verirken başta Salih'e dokunulmazlık sağlanması olmak üzere birçok maddeye karşı çıkıyor. Aylardır 32 yıldır devlet başkanlığını yürüten Salih'e karşı protesto gösterileri düzenleyen Yemen muhalefeti, iktidarı sırasında birçok yolsuzluğun arkasında olmakla suçlanan Salih'in dokunulmazlık zırhına saklanmasını kabul edilemez bulduklarını açıkladı.

Muhalefet sözcüsü Muhammet Kahtan, KİK planının üzerinde muhalif partilerin uzlaştığı söylenmesine rağmen plana dair itirazlarını sıraladı. Anlaşmanın imzalanmasından sonraki bir hafta içerisinde milli birlik hükümeti kurulması önerisini reddettiklerini söyleyen Kahtan, hükümetin kurulması için 'meşruiyetini yitiren Salih'in görevini terk etmesi gerektiğini' söyledi. Salih'in istifasının meclis tarafından onaylanması şartına da karşı çıkan Kahtan, Yemen liderine yakın iktidar partisinin ağırlıkta olduğu meclisin bu kararı alamayacağını belirtti. Plana göre muhalefetin öncülük ettiği bir birlik hükümeti, Salih'in istifa etmesini takiben iki ay içinde devlet başkanlığı seçimini düzenleyecek.

2 aydan bu yana devam eden ve en az 130 kişinin hayatını kaybettiği gösterilerin ardından sağlanan 'şartlı' uzlaşmanın protestoları durdurması beklenmiyor. Yedi partinin oluşturduğu muhalif koalisyon, çekinceleri olduğu halde anlaşma sağlanabileceğini belirtse de, sokaktaki muhalefetin bu koalisyonda tamamen temsil edilememesi nedeniyle gösterilerin devam edeceği değerlendirmesi yapılıyor. Muhalefet sözcülerinden Muhammed el Sabri, partilerin anlaşmayı imzalamalarının sokak gösterilerine son verileceği anlamına gelmediğini açıkladı. Gösterilerin Salih'in görevi bırakacağı güne kadar devam edeceği tahmin ediliyor. Muhalefet, Yemen liderinin gitme şartlarında uzlaşırsa Tunus ve Mısır liderlerinin ardından Salih, Arap dünyasındaki halk ayaklanmasının devirdiği üçüncü lider olarak tarihteki yerini alacak.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT