1. HABERLER

  2. HABER

  3. Müdahale İçin Türkiye'nin Şartları...
Müdahale İçin Türkiyenin Şartları...

Müdahale İçin Türkiye'nin Şartları...

Başbakan Tayyip Erdoğan, Libya’ya müdahaleye hazırlanan NATO’ya, Türkiye’nin şartlarını sıraladı.

21 Mart 2011 Pazartesi 16:08A+A-

Erdoğan, "NATO, Libya'nın Libyalılar'a ait olduğunu tespit ve tescil için girmeli. Petrol kaynakları birilerine dağıtılmamalı. Operasyon mümkün olduğunca hızlı bitmeli. Libyalılar'ın kendi geleceğini belirlemesine fırsat tanınmalı. Operasyon işgale dönüşmemeli" diye konuştu.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, S. Arabistan temaslarının son durağı Mekke Ümmül Kura Üniversitesi oldu. Onuruna düzenlediği fahri doktora töreninde konuşan Erdoğan, NATO'nun Libya'ya müdahalesi için Türkiye'nin şartlarını şöyle sıraladı :

- NATO, Libya'nın Libyalılar'a ait olduğunu tespit ve tescil için girmeli
- Petrol kaynakları birilerine dağıtılmamalı
- Operasyon mümkün olduğunca hızlı bitmeli; işgale dönüşmemeli
- Libyalılar'ın kendi geleceğini belirlemesine fırsat tanınmalı

KADDAFİ'DEN GEREKENLERİ TALEP ETTİK

Birileri fitne peşinde olabilir, birileri aramıza nifak tohumları ekmek için çaba harcıyor olabilir. Eğer kardeş kardeşi katlediyorsa, kardeş kardeşe kastediyorsa, biliniz ki fesat odaklarının tuzağına düşülmüştür, oyuna gelinmiştir. Çözümü fesat odaklarında aramanın da her hangi bir anlamı yoktur. Biz, Irak'tan, Afganistan'dan, Bosna Hersek'ten edindiğimiz tecrübe ile, Libya'daki mesele dışardan değil, içerden çözüme ulaşsın istedik. Mısır, Tunus nasıl başarılı bir değişimi gerçekleştirdiyse, Libya da aynı şekilde kansız, olaysız şekilde değişsin istedik. En başından itibaren, Türkiye olarak, Mısır ve Tunus'a yaptığımız uyarı ve tavsiyeleri Libya'ya da yaptık.

VERİLEN SÖZLER TUTULMADI

Yoğun bir diplomasi trafiği yürüttük. Libya Lideri Kaddafi'ye ben en son 1 Mart'ta, göreviyle alakalı 'madem ki resmi diler değil böyle bir sıfatı taşımadığınızı söylüyorsunuz o zaman halkın üzerinde ittifak edeceği isme Libya'yı terk etmekte çok büyük faydalar' olduğunu söyledim. 3 kez kendisiyle, 1 kez oğluyla 2 kez mevcut Başbakanla görüştüm.Bu düşüncelerimizi bu uyarılarımızı kendilerine ilettik. Bu arada muhalif kesimle de görüşmelerimiz devam etti. Ne yazık ki uyarılarımız dinlenmedi, bize verilen sözler tutulmadı ve önce görüldüğü gibi kardeş  katliamı, ardından da uluslararası operasyon geldi.

LİBYA'DA KISA SÜREDE SONUÇ ALINMALI

Şu anda en büyük arzumuz, bu operasyonun mümkün olduğu en kısa sürede sonuçlanması şu mevcut can kaybının en kısa sürede neticelenmesidir. Libya halkının kendi geleceğini belirlemesi yönündedir. Libyalı kardeşlerimiz, güçlü, istikrarlı, huzurlu bir geleceği inşa etmek için her türlü  imkana sahipler.

ZİHİNLERDEKİ PUTLAR

Geçmişin ihtişamıyla yetinemeyiz. Mazi ile övünerek, tarihimizle gururlanarak, atalarımıza övgüler düzerek bugünü geçiştiremeyiz. Bugün yapmamız gereken şudur sevgili kardeşlerim: Bir tarihe bakacak, bir de bugüne bakacak ve kendimize neden sorusunu kuvvetli şekilde soracağız. Şunu görmek durumundayız: Hz. Peygamber, Kabe içindeki Hübel'i kırmadan önce, zihinlerdeki Hübel'i parçalamıştı. Zihinlerde, gönüllerde, kalplerde putlar kırılınca, arkasından Mekke fethedilmiş ve Kabe putlardan temizlenmişti. İşte bugün, neden sorusunu sorarak, eğer varsa, zihinleri putlardan temizlemek gerekiyor.

İSLAM COĞRAFYASI VİRANE GİBİ

Çok acıdır ki, geçmişi bu kadar ihtişamlı olan İslam coğrafyası, bugün yoksullukla, sefaletle, açlıkla, terör ve çatışmalarla adeta bir virane görüntüsü vermektedir. Biz, bu tabloyu asla ve asla haketmiyoruz. Afganistan, Filistin Sudan, Pakistan, Bangladeş'in durumu ortada. Bütün bunların  üzerine, şimdi artık bir de Libya meselemiz var. Bahreyn, Yemen'de aynı sıkıntı.

NEDEN BU HALDEYİZ

Hiç kimseyi suçlamayalım değerli kardeşlerim, kimseyi itham etmeyelim. Neden sorusunu, başkalarına sormadan önce, dönüp kendimize soralım.

'Neden bu haldeyiz' sorusunun cevabını, başka yerlerde değil, kendimizde, kendi nefsimizde arayalım.

YILDIZLARI HEDEFLEYİN

Konuşmasında "İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır" hadisini ve "Ev alma komşu al" atasözünü Arapça söyleyen Erdoğan, protokolden ve üniversite öğrencilerinden yoğun alkış aldı. Erdoğan, Arap gençlerine, "Gençler, büyük düşünecek yıldızları hedefleyeceksiniz" tavsiyesinde bulundu.

BU DOKTORA ÇOK FARKLI

Bana, Başbakanlığım süresince, gerek Türkiye'nin değişik üniversitelerinden, gerek Türkiye dışındaki birçok üniversiteden fahri doktora ünvanları tevdi

edildi. Elbette her birisinden dolayı büyük gurur duydum. Ancak, bugün burada tevdi edilen fahri doktora ünvanı benim için çok farklı bir anlam taşıyor ve çok farklı bir gururu, heyecanı  yaşamama vesile oluyor. Bu doktora ünvanını, nefes alıp verdiğim sürece büyük bir onurla taşıyacağımı da burada ifade etmek istiyorum.

Okan Haksever / Dünya Bülteni

HABERE YORUM KAT

1 Yorum