1. HABERLER

  2. HABER

  3. Muayeneye Gitmedi, Ameliyatı 3 Kez Ertelendi
Muayeneye Gitmedi, Ameliyatı 3 Kez Ertelendi

Muayeneye Gitmedi, Ameliyatı 3 Kez Ertelendi

Üniversite hastanelerinde öğretim üyesinin muayenehanesine gidecek parası olmayan hasta, tedavi için aylarca bekliyor.

12 Ağustos 2010 Perşembe 00:26A+A-

Sağlık Bakanlığı, Tam Gün Yasası ile bu soruna neşter vurmak istedi. Ancak CHP'nin başvurusu üzerine yasa Anayasa Mahkemesi'ne takıldı. Ameliyatı 3 kez ertelenen Hilal Demir gibi binlerce yoksul hastanın tedavi ümidi kırıldı.

Hilal Demir, 15 yaşında ve lisede okuyan genç bir kız. Altı yaşından bu yana tarakolomber kifoz (bel ve göğüs kemiğinde eğrilik) rahatsızlığıyla mücadele ediyor. Yaşamı her geçen gün zorlaşan ve hastalığı organlarına zarar vermeye başlayan Hilal, son 3 yılda üç defa İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Ortopedi bölümünden ameliyat tarihi aldı. Yeşil kartlı olan genç kız, ameliyat öncesi üniversite hocalarına herhangi bir ekstra ücret teklif edemedi ve özel muayenehaneye de gidemedi. Durum böyle olunca her ameliyat günü ilginç bir şekilde ertelendi. En son 4 ay önce ameliyat olması gereken genç kızın, nisan ayında aranması gerekiyordu. Ancak hastaneden kimse onu ameliyata çağırmadı. Hilal'in ise artık sağlığına kavuşma umudu kalmadı.

Doktorların muayenehane ve hastane arasında tercih yapmasını öngören Tam Gün Yasası'nın geçtiğimiz günlerde CHP'nin başvurusuyla Anayasa Mahkemesi tarafından kısmi iptale uğraması, Hilal gibi üniversite hastanelerinde mağduriyet yaşayan binlerce vatandaşın ümidini kırdı. Hasta Hakları Aktivistleri Derneği Başkanı Orhan Demir, Hilal Demir'in yaşadıklarının, Türkiye'de üniversite hastanelerinde yaşananların küçük bir örneği olduğunu söylüyor. Hastanın 250-500 TL muayene ücreti vermesi ya da hoca farkı ödemesi halinde bu sıkıntının yaşanmayacağına dikkat çeken Demir, "Eğer hasta hoca farkı verseydi, muayenehaneye gitseydi bu sıkıntı olmazdı. Burada ciddi manada hasta hakkı ihlali söz konusu." diyor. Normalde bu mecburiyetin Tam Gün Yasası ile ortadan kalktığını hatırlatan Demir, "Anayasa Mahkemesi'nin iptaliyle maalesef üniversite hastanelerinde başa dönüldü. Mahkeme bireysel çıkarları düşünmüştür. Toplumun genelini düşünmemiştir." diye konuşuyor.

Aile, yaşadıkları mağduriyet üzerine Hasta Hakları Aktivistleri Derneği ile başhekimliğe başvurdu. Başhekimliğin referansı ve hasta derneği ile birlikte ameliyatı gerçekleştirecek hocanın yanına gidildi. Fakat hocanın cevabı şöyle oldu: "Keşke her şey böyle kolay olsa." Daha sonra Hilal'e 4 ay sonra ameliyat için aranacağı söylendi. Fakat o süre geçtiğimiz nisan ayında doldu. Anne Şükran Demir, kendisiyle aynı hastaneye giden birçok insanın tedavilerinin tamamlandığını anlatıyor. Acılı anne, "O insanlar bize 'Paranız yok mu? Niye muayenehaneye gidip, hoca farkı verip ameliyatı erkene aldırmadınız?' diyorlardı. Paramız yoktu ve bunu yaşadık. Sürekli ötelendik. Kızım artık tek başına sokağa da çıkamıyor. Yavaş yavaş yatağa bağımlı hale geliyor." sözleriyle çaresizliğini dile getiriyor.

Çağlar Avcı / Zaman

HABERE YORUM KAT