1. HABERLER

  2. HABER

  3. Moskova’da Bayram Namazı
Moskova’da Bayram Namazı

Moskova’da Bayram Namazı

Ramazan Bayramı namazı için milyonlarca Müslüman camileri doldurdu. Rusya’nın başkenti Moskova’da ise Merkez Camii’ne gelen 55 bin kişi caddelerde bayram namazı kıldı.

10 Eylül 2010 Cuma 03:37A+A-

Rusya'nın başkenti Moskova Merkez Camii'nde on binler trafiğe kapatılan caddede bayram namazı kıldı. Moskova'da yaşayan Tatar, Dağıstanlı, Çeçen, Kırgız, Tacik, Türkmen ve diğer onlarca farklı Müslüman topluluktan 60 binden fazla inanan bayram namazına iştirak etti. 2 milyon Müslüman'ın yaşadığı başkentte bulunan 6 cami gece yarısından itibaren doldu taştı.

Bayram namazı boyunca Merkez Camii çevresi araç trafiğine kapatılırken, polis yoğun güvenlik tedbiri aldı. Havanın açık ve güneşli olması Müslümanların dışarıda namaz kılmasını kolaylaştırdı. Geçen yıllardan farklı olarak Moskova Belediyesi caddelerde namaz kılacaklar için mobil hoparlörler yerleştirdi. Kur'an-ı Kerim, namaz ve vaaz Merkez Camii çevresinde açıktan duyulurken, program Rusya devlet televizyonu İkinci Kanal'dan da canlı olarak yayınlandı.

Moskovalı Müslümanlar bayram namazı ve bayramlaşmanın ardından mesailerine gitti. İş verenler her yıl olduğu gibi çalışanlarının namaza gitmelerine engel çıkarmıyor. Müslüman nüfusun yoğunlukta olduğu Tataristan, Çeçenistan, Dağıstan ve diğer Müslüman cumhuriyetlerde ise bayram günü resmi tatil. Moskova Emniyet Müdürlüğü de Merkez Cami'ye namaza gelenlerin sayısını 55 bin olarak açıkladı.

HABERE YORUM KAT