1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. MİT'ten Suriye'de IŞİD operasyonu
MİT'ten Suriye'de IŞİD operasyonu

MİT'ten Suriye'de IŞİD operasyonu

Fırat Kalkanı Harekâtı ve Barış Pınarı Harekâtı bölgelerinde düzenlenen operasyonlarda 1’i ölü 19 IŞİD mensubu yakalandı, çok sayıda patlayıcı, silah ve mühimmat ele geçirildi.

30 Eylül 2022 Cuma 11:28A+A-

MİT'in Suriye'nin kuzeyinde IŞİD’in eylem hazırlığındaki hücre yapılanmasına yönelik operasyonunda, 1'i ölü 19 kişi etkisiz hale getirildi, çok sayıda mühimmat ele geçirildi.

Yeni Şafak’ın güvenlik kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre, IŞİD’in Suriye'deki TSK personeli başta olmak üzere Türkiye kurumlarına yönelik sansasyonel eylemler düzenlemek üzere özel bir hücre oluşturduğu belirlendi.

MİT'in istihbarat ve operasyonel desteğiyle Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) bağlı yerel güvenlik güçlerince Fırat Kalkanı Harekatı ve Barış Pınarı Harekatı alanlarında operasyonlar düzenlendi.

Bu operasyonlarda 1'i ölü 19 IŞİD mensubu etkisiz hale getirildi, çok sayıda patlayıcı, silah ve mühimmat ele geçirildi.

4 eylem girişimini itiraf ettiler

Yakalanan IŞİD hücre üyeleri, Suriye'deki TSK üs bölgelerine ve Türkiye kurumlarına yönelik yoğun keşif faaliyeti yürüttüklerini, TSK'ya ait araçların Suriye’deki günlük rutinlerini takip ettiklerini, ağustos ve eylül aylarında TSK araçlarına yönelik 4 eylem girişiminde bulunduklarını da itiraf etti.

Operasyonlarda 350 kilo TNT, 20 patlamaya hazır el yapımı patlayıcı, 14 boş el yapımı patlayıcı düzeneği, 3 intihar kemeri, 2 intihar yeleği, 600 fünye, 7 AK-47 tüfek, 4 AK-47 şarjörü, 3 lav silahı, 750 metre uzunluğunda infilaklı fitil, 1 RPG atar, 12 RPG-7 mühimmatı, 5 adet 107 milimetrelik havan mühimmatı, 2 taarruz tipi el bombası, 4 paket çelik bilye, 84 akü, 1 M-16, 3 keskin nişancı dürbünü, 7,65 milimetre çapında 2 tabanca ile bir otomatik tüfek ele geçirildi.

HABERE YORUM KAT