1. HABERLER

  2. HABER

  3. Miting ve Brifinglere Vakitleri Vardı
Miting ve Brifinglere Vakitleri Vardı

Miting ve Brifinglere Vakitleri Vardı

CMK’nın 102. maddesinde yapılan değişikliğin yürürlüğe girmesinin ardından yaşanan tahliyelere yönelik eleştirilere karşı “Zamanımız yok, iş yükümüz ağır” diye kendini savunan yüksek yargı mensuplarının, siyaset yapmaya zaman bulduğu ortaya çıktı.

09 Ocak 2011 Pazar 14:56A+A-

İşte yüksek yargı mensuplarının zaman bulduğu konular:

MESAİDE HSYK'YA DESTEK ZİYARETİ

Ergenekon savcılarını görevden almak amacıyla ısrarla toplantı yapmak isteyen HSYK üyeleri, Adalet Bakanı'nın toplantıya katılmaması üzerine kriz çıkarmıştı. Krizin ortaya çıkması üzerine yaklaşık 100 civarında Yargıtay ve Danıştay üyesi, mesai saatlerinde iş yerlerini terk ederek HSYK binasına destek ziyaretine gitmişlerdi. Ziyaret akşam saatlerine kadar sürmüştü.

ANKARA ADLİYESİ'NDE "İSTİFA" BRİFİNGİ

Yargı reformunu içeren anayasa değişiklik paketine karşı çıkan YARSAV, Ankara Adliyesi'nde bir toplantı organize etmişti. Yüksek yargı mensuplarının otobüsle taşındığı toplantıya Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Mustafa Birden, HSYK Başkanvekili Kadir Özbek katılmıştı. Toplantıda HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, Pakistan örneği vererek hakim ve savcılardan istifa etmelerini istemişti.

CUMHURİYET MİTİNGLERİ

Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi eşi başörtülü birisinin Çankaya Köşkü'ne çıkmasını "rejim krizi" olarak nitelendiren ve darbe ortamı hazırlamak amacıyla düzenlenen Cumhuriyet mitinglerine çok sayıda Yargıtay ve Danıştay üyesi destek vermişti. Özellikle yüksek yargı mensuplarının üyesi olduğu YARSAV, mitinglere maddi ve manevi destek sağlamıştı. YARSAV'ın kurucuları arasında yer alan Ömer Faruk Eminağaoğlu ve Sabih Kanadoğlu en ön saflarda yer almıştı. 

ERGENEKONCU PAŞALARA BİRİFİNG

Miting öncesi bazı Yargıtay ve Danıştay üyelerinin, Ergenekon sanığı emekli orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon ile Ankara Kent Otel'de bir araya geldiği iddia edilmişti. Dönemin YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ile birlikte bazı Danıştay ve Yargıtay üyeleri, 4 saat boyunca Eruygur ve Tolon'a birifing vermiş ve Tolon mahkemede verdiği ifadesinde, yüksek yargı mensuplarıyla bir araya geldiğini kabul etmişti.

BİLDİRİ YAYINLAYAN YÜKSEK YARGI       

Yüksek yargı, verdiği kararlarla değil, en fazla bildiri siyasetiyle gündeme geldi. Yargıtay Başkanlar Kurulu, anayasa değişiklik paketine bildiri ile tepki gösterdi.

SİYASETÇİ GİBİ AÇIKLAMALAR…

Yargı mensupları sık sık siyasetçi gibi açıklamalar yapmıştı. Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e, "İşimizi kimseden öğrenecek değiliz. Önce yasaları okuyun ve doğru dürüst yorumlayın" demişti. HSYK eski Başkanvekili Kadir Özbek ise "Bakan kurulmuş bir zemberek gibi konuşuyor" demişti.

BRİFİNGLİ YARGI…

12 Eylül darbesi sonrasında, Anayasa Mahkemesi üyeleri, darbenin mimarı Kenan Evren'i ziyaret ederek "emirlerinizi yerine getirmeye hazırız" mesajı vermişlerdi. 28 Şubat süreci döneminde hakim ve savcılar, askerler tarafından verilen brifingi alkışlarla karşılamıştı. Otobüslerle Genelkurmay Başkanlığı'na götürülen hâkim ve savcılar arasında HSYK eski Başkanvekili Kadir Özbek de vardı.

HASAN TOSUN / Almanya

HABERE YORUM KAT