1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır'da Cunta Yargısı Muhammed Bedii’ye Müebbet Hapis Cezası Verdi
Mısır'da Cunta Yargısı Muhammed Bedii’ye Müebbet Hapis Cezası Verdi

Mısır'da Cunta Yargısı Muhammed Bedii’ye Müebbet Hapis Cezası Verdi

​​​​​​​Mısır'daki darbe karşıtlarının yargılandığı davada, İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Bedii'nin de aralarında olduğu 16 müslüman hakkında müebbet hapis cezası verildi.

28 Eylül 2017 Perşembe 21:10A+A-

Mısır'da darbe karşıtlarının yargılandığı davada, aralarında Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'nin de olduğu 16 kişi hakkında müebbet (25 yıl) hapis cezası verildiği belirtildi.

Başkent Kahire'nin güneyinde yer alan Beni Suveyf Ceza Mahkemesi, 12'si gıyabi 4'ü tutuklu yargılanan 16 İhvan mensubu, 2013 yılında kentte yaşanan şiddet olaylarından dolayı suçlu bularak, haklarında müebbet hapis cezası verdi.

Mahkeme, aynı davada yargılanan 42'si gıyabi, 35'i tutuklu 77 ihvan mensubu hakkında da 15'er yıl hapis cezasına hükmetti.

Şerkavi'nin ölümünden sonra da yargılanmasına devam edildi

Mahkemenin 15 yıl hapis cezasına çarptırdığı kişiler arasında, geçen ay hayatını kaybeden İhvan Rehberlik Konseyi Üyesi Abdulazim eş-Şerkavi'nin de yer alması dikkati çekti.

Aynı davada yargılandığı sırada hayatını kaybeden bir başka kişi daha olduğu, ölümü sebebiyle bu kişi hakkındaki yargı süreci durdurulurken Şerkavi'nin ölümünden sonra da yargılanmasına devam edildiği bildirildi.

Avukatların kararı temyize götüreceği duyuruldu.

Asyot Askeri Mahkemesi'nin kararları

Öte yandan Asyot Askeri Mahkemesi'nin de üç ayrı davada yargılanan 31 kişi hakkında 3 ila müebbet (25 yıl) arasında değişen farklı hapis cezaları verdiği bildirildi.

Sanıklar, Rabia Meydanı’nın 14 Ağustos 2013 tarihinde silah zoruyla boşaltılmasının ardından, Asyot ve Minye kentlerinde yaşanan şiddet olaylarından sorumlu tutuluyordu.

Savunma heyeti üyelerinden Halid el-Kumi ve Muhammed el-Ferra, mahkemenin kararlarına itiraz edeceklerini belirtti.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum