1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Mısır Devrimi Ramallah’ı da Sarsıyor!
Mısır Devrimi Ramallah’ı da Sarsıyor!

Mısır Devrimi Ramallah’ı da Sarsıyor!

Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas tarafından atanan Selam Feyyad başbakanlığındaki Ramallah hükümetinin istifa ettiği bildirildi.

15 Şubat 2011 Salı 16:21A+A-

El Alem televizyonunun haberine göre Ramallah'taki atanmış hükümetin başbakanı Selam Feyyad, bu sabah görev süresi dolduğu halde halen Filistin Özerk Yönetimi Başkanlığını sürdüren Mahmud Abbas'a istifasını sundu.

Selam Feyyad'ın kabine revizyonu için istifa ettiği bildirilirken, Mahmud Abbas'ın yeni hükümeti kurmak üzere yeniden Feyyad'ı görevlendirdiği açıklandı.

Ramallah'taki yeni hükümetin iki hafta içerisinde kurulacağı bildiriliyor.

Hamas, Selam Feyyad'ın istifasını gelecek seçimleri etkilemeye yönelik değersiz bir gösteri olarak niteledi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, "bu hükümet ne kadar kabul değiştirse de yasal salahiyetten ve meşruiyetten yoksundur; çünkü halkın seçim tercihine dayanmamaktadır ve meclisten güvenoyu almamıştır" dedi.

Öte yandan Filistin Kurtuluş Örgütü tarafından iki gün önce yapılan bir açıklamada yerel seçimlerin, yasama meclisi seçimlerinin ve Filistin Özerk Yönetimi Başkanlığı seçimlerinin eylüle kadar yapılacağı belirtilmişti.

Gazze'deki seçilmiş hükümetin yalıtılmasında ve Filistin ulusal uzlaşmasının sağlanamamasında önemli rol oynayan Hüsnü Mübarek rejiminin devrilmesinin bu rejimden büyük destek gören Filistin Özerk Yönetimini ve el-Fetih'i ciddi ölçüde endişelendirdiği bildiriliyor.

(YDH)

HABERE YORUM KAT