1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Minik Hind'in öldürüldüğü araçta 355 mermi deliği bulundu
Minik Hind'in öldürüldüğü araçta 355 mermi deliği bulundu

Minik Hind'in öldürüldüğü araçta 355 mermi deliği bulundu

İşgalci İsrail'in Gazze Şeridi'nde geçtiğimiz Ocak ayında bir arabada pusuya düşürerek haince öldürülen minik Hind'in ölümüne ilişkin başlatılan soruşturmalar tamamlandı.

23 Haziran 2024 Pazar 15:00A+A-

Açık kaynak araştırma kuruluşu Forensic Architecture tarafından hazırlanan yeni bir raporda, uydu görüntüleri tahrip edilmiş arabadan elde edilen analizler ve ses kayıtları da dahil olmak üzere olayın bir dizi farklı yönü analiz edildi.

Kia Picanto marka aracın gövdesinde toplam 355 mermi deliği olduğu tespit edilirken, giriş deliklerinin yerlerine ilişkin yapılan analizde atışların büyük olasılıkla aracın sağ tarafından yapıldığı belirlendi.

Hind'in kuzeni Layan Hamada'nın Filistin Kızılayı ile yaptığı bir telefon görüşmesi sırasında ölümünü kaydeden bir kaydın ses analizi, ateşin muhtemelen 13 ila 23 metre mesafeden açıldığını ortaya koydu.

Ses analizi ayrıca ateşin İsrail tarafından kullanılan M4 saldırı tüfeği ya da Merkava tankında kullanılan FN Mag makineli tüfeği gibi silahlar olduğu sonucunu ortaya çıkardı.

Raporda araçtaki kurşun deliklerinin pozisyonu üzerine yapılan analiz neticesinde, ateş açılan yerin belirlendiği ifade edilirken, İsrail güçlerinin aracın içerisindeki çocukları görebilecekleri bir noktadan ateş ettikleri kaydedildi.

Raporda ayrıca Filistin Kızılayı'nın bölgeye gönderdiği ancak işgal güçlerince vurulan ambulans da incelendi. Ambulansın enkazında 120 milimetrelik tank mermisinin bir parçası bulundu.

Enkaz üzerinde yapılan incelemede ambulansın sol arka kapısında 23x26 cm boyutlarında bir çıkış deliği tespit edildi ve çarpma konisinin yeniden yapılandırılmasıyla atış yönü ortaya çıkarıldı. Analizler, bu yönün olay günü olan 29 Ocak ile 8 Şubat tarihleri arasında uydu görüntülerinde görülen işgal tanklarının konumuyla uyumlu olduğu sonucuna vardı.

6 yaşındaki Hind Receb'in işgal saldırılarından kaçmak için aile üyeleriyle birlikte bindiği araç hain saldırıya hedef olmuştu. En son 29 Ocak'ta kendisinden haber alınan küçük kız çocuğu, arabada mahsur kaldıktan iki hafta sonra, 10 Şubat'ta ölü bulunmuştu.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum