1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Milyonlarca Filistinli Mülteci İsrail’e Yürüyecek
Milyonlarca Filistinli Mülteci İsrail’e Yürüyecek

Milyonlarca Filistinli Mülteci İsrail’e Yürüyecek

Dünyanın dört bir yanındaki Filistinli mülteciler, ‘Nekbe’ yani büyük felaket olarak andıkları İsrail’in kuruluş yıldönümünde büyük bir yürüyüş gerçekleştirecek. Devrim dalgası, sonunda Siyonist İsrail’e de ulaşacak.

05 Mayıs 2011 Perşembe 02:44A+A-

Devrim dalgası, sonunda Siyonist İsrail devletine de ulaşıyor. Lübnan'daki İslâmî direniş örgütü Hizbullah'ın da desteklediği Filistin ve Lübnanlı sivil toplum hareketleri tarafından yapılan plan çerçevesinde, Lübnan'dan işgal edilmiş Filistin topraklarına dev bir yürüyüş kararı alındı. Karara göre Filistinli mülteciler, İsrail'in kuruluş yıldönümü olan 15 Mayıs'ta Siyonist işgal altındaki topraklara milyonlarca kişiyle bir yürüyüş başlatacak.

Filistinlilerin her yıl "Nekbe" yani büyük felaket olarak andıkları İsrail'in kuruluş yıldönümü gününde gerçekleştirilecek olan ve "Milyonların yürüyüşü" adı verilen harekete Lübnan, Suriye ve Ürdün gibi işgal altındaki topraklara komşu ülkelerde mülteci olarak yaşayan Filistinliler katılacak. Tamamen silahsız olarak gerçekleştirilecek olan yürüyüşe Arap ülkelerinin yanısıra dünyanın dört bir yanına dağılmış diğer Filistinli mülteciler de katılacak. Konvoy, belirlenecek güzergâhlar üzerinden sınıra doğru hareket etmeyi hedefliyor.

Yürüyüşle aynı anda Batı ülkelerindeki İsrail elçilikleri önünde de protesto gösterileri düzenlenecek. Dünyada 5 milyon Filistinli mülteci yaşıyor ve bunların büyük bir bölümü işgal altındaki topraklara komşu ülkelerde bulunuyor.

Benzer bir hareket de Mısır'da Gazze bölgesine yardım için başlatıldı. "Ben Mısırlıyım, İntifada'yı destekliyorum" adı altında başlatılan hareketle, 15 Mayıs'ta Gazze'ye insani yardım ulaştırmak için bir kafile organize edilmesi amaçlanıyor. Hareket üyeleri, çalışmaları için Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan onay aldıklarını ifade ederek 15 Mayıs'ta Gazze'ye giriş yapacaklarını ifade ettiler. Amaçlarının, Filistin devletinin tanınması, BM'nin 194 sayılı kararı doğrultusunda Filistinli mültecilerin evlerine dönmesi olduğunu ifade eden aktivistler, Mısır'ın İsrail'e doğalgaz satışını da durdurmasını istediler.

DÜNYADA 5 MİLYON FİLİSTİNLİ MÜLTECİ VAR

Filistinliler 5 milyon mülteci nüfusla dünyadaki en kalabalık mülteci grubunu oluşturuyor. 1948'de başlayan Siyonist işgal sebebiyle topraklarını terkeden milyonlarca Filistinli, komşu ülkelerde mülteci kamplarında yaşıyor. Lübnan'daki 12 mülteci kampında yaklaşık 500 bin, Suriye'de 10 kampta yaklaşık 450 bin ve Ürdün'de 10 kampta yaklaşık 2 milyon kayıtlı mülteci bulunuyor..

ERTUĞRUL CESUR / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT