1. HABERLER

  2. HABER

  3. Milliyet, K.Kıran’ın Beraatinden Rahatsız
Milliyet, K.Kıran’ın Beraatinden Rahatsız

Milliyet, K.Kıran’ın Beraatinden Rahatsız

Milliyet, Vakit gazetesi muhabiri Kenan Kıran’ın Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından beraat etmesinden rahatsız oldu.

01 Şubat 2011 Salı 00:16A+A-

Beraat kararını veren Hakime Rüveyde Çakmak Kaner ve aynı yönde mütalaa veren Savcı Özkan Koç'a hakaret eden Milliyet gazetesi, Ergenekon sanığıyla görüştüğü belgelenen Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun yanında yer aldı...

Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan'ın sahibi olduğu Milliyet gazetesi Ergenekon Terör Örgütü sanıklarıyla irtibatı belgelenen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ömer Faruk Eminağaoğlu'nu korumaya devam ediyor.

Milliyet gazetesi; Ergenekon Terör Örgütü üyelerinin yüksek yargı üyelerinin fişlendiğine yönelik belgeleri haberleştiren Kenan Kıran'ın Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından beraat etmesinden rahatsız oldu ve "'Beraat kararı Nesin'lik boyutta" başlığıyla haber yaptı. Haberde, beraat kararını veren Hakim Rüveyde Çakmak Kaner ve beraat yönünde mütalaa veren Savcı Özkan Koç'a hakaret edildi.

LEVENT ERSÖZ'LE GÖRÜŞMESİNİ İNKAR ETMEDİ!

Ömer Faruk Eminağaoğlu; istihbaratçı olan, Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınacağı duyumu üzerine Rusya'ya kaçan, Ankara'da ameliyat olurken sahte kimlikle yakalanan, ifade vermemek için GATA'ya giden ve Ergenekon sanıklarıyla irtibatı olan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'le görüşmesini inkar etmemesi dikkat çekiyor.

MİLLİYET VE EMİNAĞAOĞLU'NUN RAHATSIZ OLDUĞU O HABER

Vakit gazetesinde 27 Mayıs 2008 tarihinde yer alan, "Ergenekon yargıyı da tek tek fişlemiş!" sürmanşet haberde, "Son dönemlerde 'siyasi' bildiriler yayınlayarak Meclis'i ve hükümeti hedef alan yargı mensuplarının, Ergenekoncular tarafından tek tek fişlendikleri ortaya çıktı" ifadeleri yer almıştı. Haberde, "İşçi Partisi Genel Sekreteri Avukat Nusret Senem tarafından hazırlandığı belirtilen ve Ergenekon operasyonları kapsamında İşçi Partisi binasında yapılan aramalarda ele geçirildiği iddia edilen bir CD'nin içinde yüksek yargı mensuplarına ait bilgilere rastlandı. Yargıtay, Danıştay ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyelerinden oluşan yargı mensuplarının bazılarının isimlerinin karşısına düşülen notlarda, babalarının, özel hayatlarının araştırılması istenirken, bazılarının da parti, cemaat ve ırksal aidiyetlerinin araştırılması isteniyor" denilmişti

Haberde; "Yüksek yargı mensuplarının fişlendiği belgede, hazırlanan AK Parti dosyasının Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'na da iletilerek görüşünün alınması isteniyor. Ayrıca dosyanın E. Poyraz ve Levent Ersöz Paşa'nın da katılacağı limandaki yemeğe yetiştirilmesi gerektiği belirtiliyor. Ortaya çıkarılan bilgi ve belgelerden Türkiye'de bazı kesimlerin çok uzun zamandır Askeri ve Sivil bürokrasi ile el ele vererek AK Parti'yi kapatmak için hazırlıklar yaptığı anlaşılıyor" ifadeleri yer almıştı.

"FİŞLEMEYİ KALEME ALDIM, LEVENT ERSÖZ DE EMİNAĞAOĞLU'NUN TOPLANTIYA KATILDIĞINI AÇIKLAMIŞTIR"

Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 29 Kasım 2010 tarihinde yapılan duruşmada savunma yapan Kenan Kıran, Ergenekon soruşturmasında yüksek yargıya ilişkin yapılan fişlemeyi kaleme aldığını, Ergenekon sanığı Levent Ersöz'ün de, Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun AK Parti'yi kapatma davasından önce toplantıya katıldığını söyledi.

Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi, yüksek yargı mensuplarını fişleyen, yargı mensuplarının özel hayatlarına ve siyasi görüşlerine kadar didik didik eden, Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun Ergenekon sanıklarıyla görüşme yaptığına yönelik notları, "Ergenekon yargıyı tek tek fişlemiş" başlığıyla haberleştiren muhabirimiz Kenan Kıran hakkında beraat kararı verdi.

"HABER, BASININ HABER VERME HAKKI KAPSAMINDA"

Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi Savcısı Özkan Koç, Kenan Kıran'ın haberinin bir bütün olarak incelenmesinde içeriği itibariyle basının haber verme hakkı kapsamında bulunduğunu, atılı suçun yasal unsurları itibariyle oluşmadığının anlaşıldığını söyledi ve atılı suçtan Kenan Kıran'ın beraatine karar verilmesini istedi.

"SUÇUN KASIT VE UNSURLARI OLUŞMAMIŞTIR"

Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimesi Rüveyde Çakmak Kaner de, Kenan Kıran'ın, "Ergenekon yargıyı tek tek fişlemiş" başlıklı yazı ile soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiğinden bahisle yargılanarak cezalandırılması istemiyle kamu davası açılmış ise de, atılı suçun kasıt ve unsurları oluşmadığından CMK'nın 223/2-a-c maddesi uyarınca Kenan Kıran'ın beraatine karar verdi.

İŞTE O BELGE

İşçi Partisi'nde yapılan Ergenekon aramasında el konan M4-C524-B-R2-09:40 seri numaralı CD'nin yapılan incelemesinde; içersinde (3) adet klasör ve (1) adet Word sayfası görülmüş, "Yargı-Nusret Senemden" isimli klasör içersinde "Yargıtay ile ilgili notlarım" isimli Word sayfası incelendiğinde, içeriğinde; "(...) İ.Selçuk'un yemeği en son ne zaman oldu. Silahçıoğlu en son ne zaman katıldı. Sabih bey, Yarsav başkanı katılıyor. (...) AKP dosyasını Eminağaoğluna iletelim, görüşünü alalım. Limandaki yemeğe yetiştirelim. Yemeğe Eminağaoğlu dışında E.Poyraz'la Levent Ersöz Paşa da gelecek" deniliyor.

İkinci Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından emekli Tuğgeneral Levent Ersöz de, Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun toplantıya katıldığını doğrulamıştı.

ERGENEKON, MİLLİYET VE CUMHURİYET'İ KULLANMIŞ

Ergenekon Terör Örgütü'nün yaptığı çalışmaların medya tarafından kullanıldığı belgelendi. Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan ikinci iddianamenin delil klasörlerinde, Ergenekon Terör Örgütü'nün gizli çektiği fotoğrafların, Doğan Holding Yönetim Kurulu Aydın Doğan'ın sahibi olduğu Milliyet gazetesi ile yine Aydın Doğan'ın ortak olduğu Cumhuriyet gazetesinde aynen yayınlandığı yer alıyor.  Ergenekon'un delil klasörlerinde, Ergenekon sanığı emekli Orgeneral Şener Eruygur'un talimatıyla çekilen fotoğrafların, örgüt üyeleri tarafından Milliyet ve Cumhuriyet gazetelerine servis edildiği, söz konusu gazetelerin örgütün çektiği fotoğrafları manşet yaptığı belirtiliyor. Ergenekon'un delil klasörlerinde yer alan fotoğraflar, Ergenekon Terör Örgütü'nün medyayı nasıl kullandığını belgeleriyle açıklıyor.

MUHAMMED EMİN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT