1. HABERLER

  2. HABER

  3. Milli Güvenlik Dersi İçin Kanun Teklifi
Milli Güvenlik Dersi İçin Kanun Teklifi

Milli Güvenlik Dersi İçin Kanun Teklifi

BDP Siirt Milletvekili Osman Özçelik, liselerde okutulan Milli Güvenlik Bilgisi dersinin müfredattan çıkarılması için kanun teklifi verdi.

08 Ekim 2010 Cuma 16:09A+A-

Başta Özgür-Der olmak üzere bazı muhalif kuruluşların uzun süredir ısrarla dile getirdikleri okullardaki militarist şartlandırmanın bir uzantısı olan Milli Güvenlik Bilgisi dersinin kaldırılması yönünde ilk adım BDP'den geldi.

BDP Siirt Milletvekili Osman Özçelik, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında kendi imzasını taşıyan ve TBMM Başkanlığı'na sunduğu "Milli Eğitim Temel Kanunu'nda" değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi hakkında bilgi verdi.

"Milli Güvenlik" dersinin kaldırılarak yerine "İnsan Hakları ve Demokrasi" adlı bir dersin zorunlu hale getirilmesini savunan Özçelik, bu tür eğitim tarzının, askerî diktatörlük, faşizm, teokratizm, monarşizm veya totalitarizm gibi militarizme dayalı yönetim biçimleri ile Türkiye gibi askerî vesayet altına alınan demokrasilerden başka bir yerde görülmediğini söyledi.

Özçelik şöyle konuştu: "Askeri vesayete, birtakım yasal düzenlemelerle, siyasete müdahalede toplum nezdinde meşruiyet kazandırılmaya çalışılmış ve askeri bürokrasi bu yasal düzenlemelere dayalı olarak ve kimi zaman bunları da aşan bir tarzda ülkenin siyasal, ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamına yön verme, müdahale etme yetkisini kullanmışlardır. Yön verme ve müdahaleyle yetinmedikleri durumlarda, yönetimi doğrudan ele almak amacıyla askeri darbeler yapmışlardır."

Özçelik, Milli Güvenlik derslerinin içeriğindeki temel kavramların, ölümü kutsallaştırdığını, ülkeye yapılacak en büyük katkının ölümden geçtiği şeklinde düzenlediğini savundu.

Bu çerçevede TBMM Başkanlığı'na sunulan yasa teklifinde şu değişiklik öngörülüyor:
"Milli eğitim müfredatında din, mezhep, dil, ırk ve cins ayırımı yapacak şekilde eğitim ve öğretim yapılamaz. Askeri okullar dışında, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı örgün eğitimde her ne ad altında olursa olsun askeri dersler okutulamaz, bu okullarda asker kişiler, öğretmen veya öğretici sıfatıyla görev alınamaz. Lise öğreniminin bitimine kadar 'İnsan Hakları ve Demokrasi' zorunlu bir ders okutulur."

Özgür-Der, Milli Güvenlik derslerinin kaldırılması yönündeki taleplerinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından işleme sokulmaması üzerine son olarak 18 Eylül 2010 tarihinde Fatih Saraçhane Parkı'nda "Eğitimde Irkçı, Militarist, Kemalist Müfredata Son!" şiarıyla Milli Güvenilik Bilgisi dersinin ve "Andımız" adlı ritüelin kaldırılmasını talep etmişti.

HAKSÖZ-HABER

HABERE YORUM KAT

3 Yorum