1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. BOSNA-HERSEK

  4. Milan Lukiç’e Müebbet Hapis
Milan Lukiç’e Müebbet Hapis

Milan Lukiç’e Müebbet Hapis

130 Boşnak’ı diri diri yakmakla suçlanan eski Sırp asker Milan Lukiç’e verilen ömür boyu hapis cezasını onaylaması, Bosnalı savaş mağdurlarını memnun etti.

06 Aralık 2012 Perşembe 14:15A+A-

Eski Yugoslavya’da işlenen savaş suçları için Lahey’de kurulan mahkemenin, Bosna savaşı esnasında Vişegrad kentinde aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 130 Boşnak’ı diri diri yakmakla suçlanan eski Sırp asker Milan Lukiç’e verilen ömür boyu hapis cezasını onaylaması, Bosnalı savaş mağdurlarını memnun etti.

Sırp caniye müebbet

BM Uluslar arası Savaş Suçları Mahkemesi, Bosna Savaşı sırasında işlediği suçlar dolayısıyla ömür boyu hapis cezası alan Bosnalı Sırp Milan Lukiç’in cezasını onayladı. Bosna Hersek’in doğusundaki Vişegrad şehrinde yaşayan Müslümanlara yönelik şiddet uygulayan, ‘’İntikamcılar’’ veya ‘’Beyaz Kartal’’ olarak bilinen paramiliter örgütün lideri olan Lukiç’in ömür boyu hapis cezası, BM Uluslar arası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından onaylandı. Lukiç, 1992 Bosna Savaşı sırasında, yaşları 2 ile 72 arasında değişen 100’den fazla Müslümanı bir binaya toplayarak diri diri yakan, kaçmaya çalışanları ise vurarak öldüren paramiliter örgütün lideri olmakla suçlanıyordu. BM Uluslar arası Savaş Suçları Mahkemesi, Lukiç’in, suça yardım ve yataklıktan 30 yıl hapis cezasına çarptırılan kuzeni Sredoje Lukiç’in cezasını ise 27 yıla indirdi. Sredoje Lukiç, mahkûmları dövdüğü iddiasından suçsuz bulundu.

Savaş Mağdurları Memnun

ESKİ Yugoslavya’da işlenen savaş suçları için Lahey’de kurulan mahkemenin, Bosna savaşı esnasında Vişegrad şehrinde aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 130 Boşnak’ı diri diri yakmakla suçlanan eski Sırp asker Milan Lukiç’e verilen ömür boyu hapis cezasını onaylaması, Bosnalı savaş mağdurlarını memnun etti. Dâvânın Lahey’deki temyiz duruşmasını izleyen Savaş Mağduru Kadınlar Derneği Başkanı Bakira Haseçiç, Vişegrad’da işlenen savaş suçlarının en korkunç faillerinin cezalandırılmasından memnuniyet duyduğunu ifade etti. Haseçiç, “Milan Lukiç’e verilen ilk cezanın onaylanmayacağına dair en ufak bir şüphemiz yoktu. O hayatının geri kalanını demir parmaklıklar arkasında geçirecek. Biz çok mutluyuz. Sredoye Lukiç’in cezasında indirime gidildi, ancak biz buna etki edemeyiz. Genel anlamda sonuçtan memnunuz. Bu karar, savaş mağdurlarının Lahey’deki mahkemeye inanmaları gerektiğini gösteren yeni bir delil. Lahey’deki mahkeme mağdurların desteğine sahip, bizim ona yönelik hiçbir şüphemiz olmadı. Bu karar, adalet ve gerçekler için mücadele etmemize güç katacak” şeklinde konuştu. Vişegrad 92 Kayıp Aileleri Derneği Başkanı Hediya Kasapoviç de kararın bütün mağdur yakınlarını mutlu ettiğini söyledi. Kasapoviç, “Mutluyuz çünkü bugün Milan Lukiç’in kararı onaylandı. Ancak Sredoye Lukiç’in cezasında indirim yapılmasını hayal kırıklığıyla karşıladık. Fakat Lukiçler hak ettikleri cezaları aldı, mutluyuz” diye konuştu.

Bosna’da İşlenen En Korkunç Suçlardan

BOSNA-HERSEK′İN güneydoğusundaki Foça şehrinde 1967’de doğan Milan Lukiç, Bosna savaşının başladığı 1992 yılına kadar Sırbistan’ın Obrenovac şehrinde yaşadı. Lukiç 1992 yılında, Boşnak nüfusun sistematik olarak bölgeden çıkartılmasını hedef alan Sırp “Beli Orlovi” (Beyaz Kartallar) adlı birliğin mensubu olarak Vişegrad’a geldi. Savaş sırasında sivillere karşı işlenen korkunç infazlara karışan Milan Lukiç, 14 Haziran 1992’de kuzeni Sredoye Lukiç ve Mitar Vasilyeviç’le, Vişegrad’ın Bikavac kasabasında iki ayrı yerde yaşları 2 ila 70 arasında değişen, çoğu kadın ve çocuk olmak üzere yaklaşık 130 sivili boş bir evin bodrumuna sokarak ateşe vermekle itham edildi. Milan Lukiç 2005 yılının Ağustos ayında Arjantin’de göz altına alınmış ve yedi ay göz altı süresinin ardından Lahey’deki mahkemeye nakledilmişti. Lahey’deki mahkeme Lukiç’i daha önce, 1992 yılında Sırbistan’dan Bosna-Hersek’e yolculuk yapan bir otobüsten kaçırılan 16 Boşnak sivile işkence etmek ve öldürmekten suçlu bulmuş ve 20 yıl hapis cezasına çarptırmıştı. Karara bağlanan dâvânın iddianamesinde de Lukiç, kuzeni Sredoye Lukiç ve Mitar Vasilyeviç ile birlikte Bosna-Hersek’in Vişegrad şehrinde yaklaşık 130 Boşnak’ı yakmak, 12 Boşnak’ı ise Drina Köprüsü üzerinde kurşuna dizmekle suçlanıyordu.

Yeni Asya 

HABERE YORUM KAT