1. HABERLER

  2. HABER

  3. MHP'li Bestami Kılınç'a Hapis İstemi
MHPli Bestami Kılınça Hapis İstemi

MHP'li Bestami Kılınç'a Hapis İstemi

Hatay Başsavcılığı, 4 polisin öldüğü PKK saldırısında MHP’li Belediye Meclis Üyesi Bestami Kılınç’ın ifadelerini ‘şüpheli’ bularak, hakkında 4.5 yıl hapis cezası istedi.

11 Mart 2011 Cuma 14:10A+A-

Hatay'ın Dörtyol İlçesi'nde, 26 Temmuz 2010 tarihinde dört polisin öldürüldüğü saldırıyla ilgili soruşturma tamamlandı. Dörtyol Cumhuriyet Başsavcılığı, PKK'lıların kullandığı aracın, kendisinden gasp edildiğini söyleyen Payas Belediye Meclisi'nin MHP'li Üyesi Bestami Kılınç hakkında "PKK'lılara yardım"dan 4.5 yıl hapis cezası istedi. Taraf, Kılınç'ın JİTEM'in haber elemanı olarak kullanıldığını ortaya çıkarmış ve bunun üzerine Kılınç, MHP'den de istifa etmek zorunda kalmıştı.

2010 yılına damgasını vuran olaylardan biri hiç kuşkusuz Hatay Dörtyol'da yaşandı. 26 Temmuz 2010 tarihinde düzenlenen silahlı saldırıda 4 polis öldü. Bir anda toplanan gruplar önce emniyeti bastı ve başka olaydan yakalanan kişileri linç etmek istedi. Olaylar daha sonra bir anda büyüdü ve ilçedeki Kürtlere, ev ve işyerlerine yönelik saldırılar yaşandı. Polislerin öldürüldüğü saldırıyı PKK üstlenirken olayda sivrilen isim ise Payas Belediyesi'nin MHP'li Meclis Üyesi Bestami Kılınç oldu. Kılınç, PKK'lıların kendisini rehin alıp aracına el koyduğunu iddia etti. Ancak Taraf, 31 Temmuz 2010 tarihli 'Dörtyol'da JİTEM parmağı" başlıklı manşetiyle Kılınç'ın JİTEM tarafından haber elemanı olarak kullanıldığını ortaya çıkardı. İşte bu gelişmenin ardından Kılınç MHP'den de istifa etmek zorunda kaldı.

 

Kılınç'a PKK'ya yardım cezası

Bu olayın ardından başlatılan soruşturma sonunda tamamlandı. Dörtyol Cumhuriyet Başsavcılığı, Kılınç'ın savunmalarındaki pek çok çelişkiyi sıraladı ve 'mağdur' değil 'şüpheli' olduğu kanaatine varıldığını vurguladı. Kılınç'ın "PKK'lılara yardım"dan dolayı 4.5 yıl hapisle cezalandırılması istendi. Dosya 'görevsizlik' kararıyla, Özel Yetkili Adana Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

 

Çelişkiler sıralandı

Soruşturmayı yürüten ve görevsizlik kararı veren Dörtyol Başsavcısı Savaş Düzgün, şüpheli Kılınç'ın savunmalarının "çelişkili ve hayatın olağan akışından ve inandırıcılıktan uzak olduğunu" iddia etti. Başsavcı Düzgün'ün kaydettiği gerekçeler şöyle:

» Kılınç'ın yeterli yakıt almadan yaylaya çıkması

» Teröristlerin kendisine sadece nüfus cüzdanı sorması,

» Cep telefonunun teröristler tarafından iade edilmesi,

» Serbest bırakıldıktan sonra jandarma ya da polis ihbar numaralarını aramayıp, yaylaya doğru yürümesi,

» Gasp yerine yakın mesafede teröristlerin bir güvenlik kaygısı duymadan 5 saat süreyle kendisini alıkoyması,

» Yolda karşılaştığı, tanıdığı tanıklara olaydan hiç bahsetmemesi.

 

Jandarma itirafı: Haber elemanımız

Bestami Kılınç'ın JİTEM haber elemanı olarak kullanıldığı bilgisi Hatay İl Jandarma Komutanlığı tarafından hazırlanan raporda yer aldı. Taraf 'ın ulaştığı raporda "Biri Jandarma İstihbarat Şube'de görevli astsubay ve ikisi uzman çavuş, Bestami Kılınç'a ait Kozludere yakınlarındaki maden ocağına giderek saat 14:00-14:30 arası kendisiyle görüştüler" dendi. Kılınç da gazetecilere "Sivil giyimli Jandarma İstihbarat elamanlarıyla karşılaştıktan beş dakika sonra PKK'lılara rastladığını" söyledi.

(Hekim Sarı / Taraf)

HABERE YORUM KAT