1. HABERLER

  2. HABER

  3. MHP Kurucular Kurulu'ndan 'Evet' Açıklaması
MHP Kurucular Kurulundan Evet Açıklaması

MHP Kurucular Kurulu'ndan 'Evet' Açıklaması

Ülkü Ocakları Kurucu Genel Başkanı Ramiz Ongun'un ardından MHP Kurucular Kurulu üyeleri de anayasa değişiklik paketine 'evet' diyeceklerini duyurdu.

07 Eylül 2010 Salı 02:22A+A-

Yapılan yazılı açıklamada, 'milletin kayıtsız şartsız egemenliğinin' darbeler sonrası yetkili organlara bırakıldığı hatırlatıldı ve "Ülkede CHP'nin iktidara gelemeyeceğini anlayan güçler, darbe anayasaları ile CHP'yi iktidara ortak etmeyi hedeflemişlerdir." denildi. Rahmetli Alparslan Türkeş'in "En kötü demokrasi en iyi darbe idaresinden daha evladır." sözünden hareketle 'evet' kararını aldıklarının altını çizen MHP kurucuları, mevcut yönetimin tavrına da tepki gösterdi: "MHP, bölücülerin ve darbe yanlılarının safında olmamalı."

Merhum Başbuğ'un tavrının darbe anayasasının değiştirilmesinden yana olduğu vurgulanan açıklamada, "Rahmetli Başbuğumuzun; 1982 Anayasası'nı değiştirme taahhüdüne dahi itibar edip güvenoyu verdiği görmezden gelinerek, 'hayır' cephesinde yer alınması biz kurucuları derinden yaralamaktadır. Her fırsatta vatan hainlerini, teröristleri affetmeyi, genel aflar ile salıvermeyi gelenek haline getirmiş CHP ve bölücü sol blok ile MHP'mizin aynı safta yer almasını içimize sindirmemiz mümkün değildir." denildi.

Açıklamada, 'evet' demenin AK Parti iktidarına değil, yeni bir anayasaya 'evet' anlamı taşıyacağı belirtildi. Açıklamada bu konuyla ilgili olarak, "Evet demek AKP'ye destek vermek değil, sadece milletin ve onun iradesinin yanında yer almaktır. Bu anayasa değişikliğinin kimler tarafından yapıldığının önemi yoktur. AKP'ye muhalefetimiz, 'iyi yaptığı sürece takdir, kötü yaptığı zaman ihtar etmek' esası üzerinden devam etmektedir." ifadeleri yer aldı.

Kurucular Kurulu, MHP yönetimine de uyarılarda bulunarak bölücülerin ve darbe yanlısı partilerin yanında yer alınmaması gerektiğini ifade etti. Açıklamada; "Biz Kurucular Kurulu üyeleri; MHP yönetimini yarım asra yaklaşan geçmişimiz, mücadelemiz ve misyonumuzu hatırlayarak darbeciler ve bölücülerin safını terk edip, milletimiz ve onun iradesi yanında yer almaya davet ediyoruz." denildi. Açıklamada, MHP Kurucular Kurulu üyelerinden şu isimler yer aldı: "Naci Meriç, Kemal İnandı, Hüseyin Ünlüer, Hayrettin Başeğmez, Mehmet Zeybek, Niyazi Ahıska, Fikret Fırat, Ahmet Özsoy, Ali Sağır, Aziz Mecit, İbrahim Faruk Evirgen, Mehmet Gümüştaş, Mehmet Küçükince, Durak Körük, Seyit Mehmet Topçu, Şahin Türkboyları."

ZAMAN

HABERE YORUM KAT

2 Yorum