1. HABERLER

  2. HABER

  3. MHP, Haberal Hürmetine Aday Çıkarmadı
MHP, Haberal Hürmetine Aday Çıkarmadı

MHP, Haberal Hürmetine Aday Çıkarmadı

2007 seçimleri önce CHP-MHP ittifakına benzer ittifak çalışmaları 12 Haziran seçimlerinde de ortaya çıktı. MHP, Haberal'ın Zonguldak adaylığı sonrası Zonguldak'ta aday göstermedi.

14 Nisan 2011 Perşembe 13:53A+A-

Haberal CHP'den Zonguldak 1. Sıra adayı olunca MHP'de akan sular durdu.

MHP, Haberal'ın adaylığı üzerine Zonguldak'ta aday göstermeme kararı aldı.

2007 seçimleri öncesinde de CHP-MHP ittifakı gündeme gelmiş ve bazı bölgelerde CHP MHP'yi, MHP'de CHP'yi desteklemişti. 12 Haziran'da yapılacak seçimler öncesi benzer ittifak çalışmalarının ilki Zonguldak'ta ortaya çıktı.

İşte Hürriyet'in MHP MYK üyesi Mehmet Haberal'ın oğlu Erkan Haberal'a dayandırdığı o haber:

CHP, Ergenekon tutuklusu ve Başkent Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal'ı Zonguldak'ta 1'inci sıra adayı yapınca, bu ilde MHP'nin 1'inci sıra adayı yapmayı düşündüğü Başkent Üniversite Hastanesi Koordinatörü ve eski DYP Milletvekili Ali Uzun sürpriz biçimde liste dışı kaldı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başkent Üniversitesi Koordinatörü olarak çalışan Uzun'u aday göstermedi.

Haberal'ın oğlu Erkan Haberal'ın, MHP'de MYK üyesi olduğu dikkate alınarak, şu değerlendirme ile Uzun liste dışı bırakıldı:

"Mehmet Haberal, CHP'den 1'inci sıra adayı iken, onun çalışanı durumundaki Ali Uzun'un aynı yerden MHP adayı gösterilmesi siyasi etik ve Haberal - Uzun ilişkisi açısından doğru olmazdı. İkisi de aşağı yukarı aynı seçmen tabanına hitap ettikleri için Haberal aday gösterilince, Uzun'un kazanma şansı zayıfladı." Uzun da aday listelerinin YSK'ye teslimine 1 saatten az zaman kala, Bahçeli'nin kendisini aday göstermediğini öğrenince, MHP Genel Merkezi'ne dilekçe vererek adaylığını geri çekti. Bahçeli, Zonguldak 1'inci sıraya ise bir önceki dönem Karabük Milletvekili olan İlhami Yılmaz'ı getirdi.

HABERE YORUM KAT