1. HABERLER

  2. HABER

  3. MHP Ani’de Ahtamar’ın Rövanşına Çıktı
MHP Ani’de Ahtamar’ın Rövanşına Çıktı

MHP Ani’de Ahtamar’ın Rövanşına Çıktı

Bahçeli'yle birlikte bir grup MHP’li başkan ve partililer Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle Ahtamar’a misilleme yaparak Ani Harabelerinde cuma namazı kıldı.

01 Ekim 2010 Cuma 16:24A+A-

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli Kars'taki Ani Harabelerinde Cuma namazı kıldı. Bahçeli, Alparslan'ın Anadolu'ya girdiği yerde kıldığı Cuma namazı sonrası vatandaşlara seslenerek seçim çalışmalarını da başlattı.

Bahçeli şunları söyledi: "Aynı gökyüzünün altında, aynı vatanın üzerinde dileyen isteyen ve birlikte yaşamak isteyen herkese değer verdi, itibar etti. Bozgunculara bunun için fırsat vermedi. Farklılıkları hatırlatanlara bundan dolayı göz açtırmadı. Anı Kalesi'ni Sultan Alparslan'ın köhnemiş Bizans'ın elinden alması Türk milletinin Anadolu'da yaşaması için en önemli adım olmuştur. 1071'deki Şanlı Malazgirt galibiyetinin müjdesini vermiştir. Bugün bu muhteşem tarihi başarıyı yad ediyoruz. O yüksek ruhun hala var olduğunu duyurmak için bu kadim toplanmış bulunuyorsunuz."

MHP'liler "Alparslan, 16 Ağustos 1064 Pazartesi günü Ani'yi fethetti. Dört gün sonra Katedral'deki haçı indirerek ilk cuma namazını kıldı. Biz de 946 yıl sonra Ani'de cuma namazı kılacağız. Hutbe için ses düzeni, mimber, halıfleksler hazır." diyerek daha önceden duyurdukları eylemleri için Kültür ve Turizm Bakanlığından da izin almışlardı.

Kars'a 45 kilometre uzaklıkta Türkiye- Ermenistan sınırına sıfır noktada bulunan Ocaklı Köyü'ndeki 'Ani Harabeleri'nde kılınan cuma namazına Ak Parti'den "siyasi şov" eleştirisi gelmişti.

AKP Kars Milletvekili Mahmut Esat Güven, "MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Ermenilerin Ahtamar'daki kilisede yaptıkları ayine karşı Ani'de kılacakları Cuma Namazı'nı siyasi bir şov olarak niteleyebiliriz. AK Parti, yaptığı hizmetlerle Türkiye'ye yepyeni ivmeler kazandırırken, MHP'nin hayali şeylerle uğraşması, MHP'nin Türkiye meselelerine verdiği önemin bir göstergesidir" dedi.

Yazar Mümtaz'er Türköne de bugünkü köşesini bu konuya ayırmış: Ani'de cuma namazı

HABERE YORUM KAT

1 Yorum