1. HABERLER

  2. EYLEM

  3. AMASYA

  4. Merzifon Halkından Kudüs Direnişine Destek
Merzifon Halkından Kudüs Direnişine Destek

Merzifon Halkından Kudüs Direnişine Destek

​​​​​​​Merzifon'da ABD’nin Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve İsrail’in Filistinlilerin Büyük Dönüş Yürüyüşüne saldırıda bulunarak 63 Filistinliliyi katletmesinden dolayı ABD ve İsrail protesto edildi.

19 Mayıs 2018 Cumartesi 01:33A+A-

Merzifon'da sivil toplum kuruluşları, siyasi parti yöneticileri ve Merzifon halkı, Cuma namazı sonrası Paşa cami önünde bir araya gelerek yapılan basın açıklamasıyla ABD ve İsrail'i lanetlediler.

Basın açıklamasını sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri adına Memur-Sen Merzifon Şube Başkanı ve aynı zamanda Merzifon İHH temsilcisi Muhammed Yavuz Çintaş okudu.

Basın açıklamasında ''Mescid-i Aksa onurumuzdur!, Yaşasın Küresel İntifada!, Yaşasın Filistin Direnişimiz!, Kahrolsun ABD Kahrolsun İsrail! sloganları atıldı. Sonrasında yapılan duanın ardından program sona erdi.

amasya-20180518-01.jpg

amasya-20180518-02.jpg

amasya-20180518-03.jpg

amasya-20180518-04.jpg

Haber: Serdal Benli / Foto: Ferdi Taşdemir

Basın Açıklamasının tam metni:

KUDÜS BİZİMDİR, İSRAİL’İN BAŞKENTİ CEHENNEMDİR!

ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına tepki göstermek, Filistinli kardeşlerimizin düzenlediği Büyük Dönüş Yürüyüşü’ne destek vermek, Büyük Felaket olarak adlandırılan Nakba’nın 70. yılını protesto etmek ve lanetlemek için bütün kardeşlerimizle meydanlardayız.

15 Mayıs günü Büyük Felaket Nakba’nın 70. yıl dönümü. 70 yıldan beri Siyonist İsrail, Müslümanları kışkırtmak amacıyla Mescid-i Aksa etrafında yaşlı, genç, kadın çocuk demeden katliamlarına devam ediyor. Sözde İsrail devleti ve askerleri, kirli postallarla Kıble Camii’nin içinde terör estirip ibadet eden insanlara gaz bombalarıyla ve plastik mermilerle saldırarak, camide bulunan Kur’an-ı Kerim'leri yerlere atıp üstlerine basarak hukuksuzluğa hız kesmeden devam etmektedir. Filistin’e, Gazze’ye uygulanan abluka ve ambargo her geçen gün ağırlaşmaktadır. 70 yıldır hakları, toprakları, vatanları, canları, malları gasp edilen Filistinliler, İsrail zulmü altında yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyorlar.

Filistinliler, kadınlarıyla ve çocuklarıyla son bir aydır Büyük Dönüş Yürüyüşü gerçekleştiriyorlar. İşgalci İsrail ise ateş açıp masum insanları, çocukları ve yaşanan olayları dünyaya aktarmak isteyen basın mensuplarını şehit ediyor. Olayların başlangıcından bugüne kadar İsrail askerlerinin kurşunlarıyla ve müdahalesiyle 63kişi şehit edildi, 8 binin üzerinde kişi de yaralandı.

İlk kıblemizin bulunduğu Kudüs ve Filistin, 1948 yılından beri hukuksuz olarak kurulan Siyonist İsrail işgali altındadır. Siyonist İsrail devleti, Kudüs’ü hukuksuz bir şekilde tüm uluslararası anlaşmalara aykırı olarak başkent yapmak istemektedir. Kim hangi kararı alırsa alsın "Kudüs İslamındır ve Kudüs bizimdir. Kudüs sahipsiz değildir. Kudüs, Mekke ve Medine'den sonra, bütün Müslümanların kutsal bildiği Mescid-i Aksa’ya ev sahipliği yapmaktadır. Şimdi ilk kıblemize; Peygamber Efendimizin (SAS) isra yürüyüşüne çıktığı, çevresi mübarek kılınan, peygamberler mirası bu beldeye sahip çıkma zamanıdır.

Mekke, Medine Müslümanlar için ne kadar kutsalsa, Mescid-i Aksa ve çevresi de o kadar kutsaldır. Çünkü bu belde Allah’ın ayetlerinden ve peygamberlerimizden izler taşımaktadır. İşgalci İsrail ve taşeronları kutsallarımızı çiğniyor, değerlerimizi ayaklar altına alıyor, insanlığı katlediyor. Kutsallarımız çiğnenirken, değerlerimiz ayaklar altına alınırken, kardeşlerimiz katledilirken hiçbir şey yapmadan yerimizde durmak, seyretmek Müslümanlara yakışmaz. Müslüman zalim karşısında eğilmez, zillet içinde yaşamaktansa izzet içinde ölmeyi tercih eder.

Filistinli kardeşlerimizin bu kutlu yürüyüşünü maddi ve manevi destekliyor, rabbimizden bu mücadeleyi muvaffak kılmasını niyaz ediyoruz. Rabbimiz Yüce Kitabımız Kuran-ı Kerim’de “İnanıyorsanız galip gelecek sizsiniz.” “Yeryüzüne benim salih kullarım varis olacaktır.” Diye buyuruyor. Bizler bu kitaba iman etmiş Müslümanlar olarak bir gün bu çekilen sıkıntıların ardından İslam’ın tüm dünyada hakim olacağına, özgür Kudüs’te Mescidi Aksa’da toplu halde namaz kılacağımıza, zalimlerin korkulu rüyası olacağımıza iman ediyoruz. Bu uğurda malımızla canımızla mücadele edeceğiz. Ey Netanyahu, Ey Trump, Ey Putin, Ey Esed, Ey Sisi, ey zalimler şunu bilin ki geçmişte fravun, nemrud, ebrehe nasıl helak olduysa sizin de saltanatınız son bulacak ve cehenneme sürüleceksiniz. Diri diri toprağa gömdüğünüz çocukların hesabını vereceksiniz.

Bugün burada ve tüm Türkiye’de Kudüs dostlarıyla birlikte ABD’nin ve İsrail'in bu hukuksuz kararına ve uygulamalarına karşı çıkıyoruz. Tüm Filistin ve Kudüs sevdalıları olarak bu davayı savunmaya devam edeceğiz. Türkiye’yi, Uluslararası mekanizmaları ve herkesi harekete geçmeye ve İsrail’in attığı hukuksuz adımları ve işgali durdurmaya çağırıyoruz.

Bir kez daha güçlü şekilde haykırmaktayız ki: İsrail dünyanın gözü önünde apaçık bir soykırım gerçekleştirmektedir. Buna asla sessiz kalmayacağız. Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisi, insanlığın kadim silüeti, bağımsız Filistin Devletinin başkentidir. Filistin ve Filistinliler asla yalnız değildir. Türkiye, Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde mazlumun yanında durmaya, hakkın, adaletin ve vicdanın yılmaz savunucusu olmaya devam edecektir.

Terörist İsrail’in Başbakanı Terörist Netanyahu Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’la ilgili: Kendisi katliamdan ve terörden şüphesiz çok iyi anlar. Kendisine tavsiyem bize ahlak dersi vermesin demiş. Biz de burdan Merzifon Meydanından haykırıyoruz. Ölümüne yanındayız Erdoğan ölümüne

HABERE YORUM KAT