1. HABERLER

  2. HABER

  3. Merve’yi 3 Yıl Önce Irkçılar Katletmişti
Merve’yi 3 Yıl Önce Irkçılar Katletmişti

Merve’yi 3 Yıl Önce Irkçılar Katletmişti

Merve El Şerbini 3 yıl önce Almanya’da mahkemede çocuğunun gözü önünde katledilmişti.

01 Temmuz 2011 Cuma 17:26A+A-

Üç yıl önce Almanya’da, üç yaşında bir erkek çocuğu annesi olan ve karnında üç aylık bir bebek taşıyan Mısırlı eczacı Merve El Şerbini, çocuk parkında Alex W.’den salıncağı oğluna bırakması ricasında bulununca, 28 yaşındaki Alman tarafından “İslamcı”, “terörist” diyerek hakaret görmüştü. Merve Ali El-Şerbini’nin Alex W. Hakkında hakaret davası açması üzerine yapılan yargılamada, sanık manevi tazminat ödemeye mahkûm edildi. Temyize giden Alex W. davanın görüldüğü 1 Temmuz 2009 günü mahkeme başkanından bir soru sormak için izin istemiş, Merve El-Şerbini’ye dönerek: “Almanya’da yaşamaya ne hakkınız var?” sorusunu yöneltmiştir. Mahkeme salonundan bir itiraz gelmeyince “Burada ne arıyorsunuz? NPD iktidara gelirse bu işe bir son verecek. Ben oyumu NPD’ye verdim.” gibi tehditler savurmuştur. Mahkeme salonunda El-Şerbini’nin üzerine atlayan saldırgan 3 yaşındaki çocuğunun gözleri önünde Şerbini’yi 18 yerinden bıçaklamıştı. Mahkeme başkanının alarm ziline basması üzerine duruşma salonuna giren üç polisten biri, saldırganın kim olduğunu bile sormadan, karısının yardımına koşan Elwi Ali Okaz’a saldırgan olduğu zannıyla ateş etmişti.

Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Mazlumder Genel Başkan Yardımcısı Recep Karagöz, üç yıl önce bugün tüm dünyanın gözü önünde işlenen Merve El Şerbini cinayeti hakkında şunları söyledi: “Bu olayda mahkemenin, polisin, Alman medya ve kamuoyunun tavrı düşündürücüdür. Mahkeme, saldırganın El-Şerbini’ye bağırıp hakaret etmesine göz yumarak katili cesaretlendirmiştir. Mahkeme salonunda 18 yerinden bıçaklanan El-Şerbini’ye eşi dışında kimsenin yardım etmemesi, müdahaleye gelen polisin El-Şerbini’nin eşini ten renginden dolayı potansiyel suçlu olarak görüp yaralaması polisin yabancılara karşı önyargısını gözler önüne sermiştir.

Recep Karagöz basın açıklamasında son olarak “Cinayete ve akabindeki olaylara tepki gösteren MAZLUMDER başta olmak üzere Almanya Müslümanları ve çeşitli sivil toplum kuruluşları, başta hükümetin, siyasilerin, yazılı ve görsel basının; İslam düşmanlığını ciddiye alması gerektiği” çağrısını yaptı.

Haber: Tülay Gökçimen 

HABERE YORUM KAT