1. HABERLER

  2. HABER

  3. EKONOMİ

  4. Merkez Bankası Başkanı bankacılarla görüştü
Merkez Bankası Başkanı bankacılarla görüştü

Merkez Bankası Başkanı bankacılarla görüştü

Türkiye Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu döviz kurundaki yükselişin ve Türk lirasında yaşanan rekor değer kaybının ardından banka yöneticileriyle görüştü. Kavcıoğlu, bankacılık sektörünün piyasadaki dalgalanmanın üstesinden gelebildiğini söyledi.

26 Kasım 2021 Cuma 09:07A+A-

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, banka yöneticileri ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDKK) ile bir araya geldikten sonra yaptığı açıklamada, toplantıda ekonomik gelişmelere ilişkin genel bir değerlendirme yaptıklarını ve bankacılık sektörünün çok güçlü olduğunu belirtti.

Toplantının ardından basın mensuplarına konuşan Kavcıoğlu, faiz indirimi ve başka konularda banka yöneticilerini bilgilendirdiklerini; sektör, merkez bankası ve BDDK’nın uyum ve güçlü bir iletişim içinde olduğunu söyledi.

Toplantıya Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Alpaslan Çakar, İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, Yapı Kredi CEO’su Gökhan Erün, HSBC Türkiye Ceo’su Selim Kervancı, TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, Halk Bank Genel Müdürü Osman Arslan ve Garanti Bankası Genel Müdürü Recep Baştuğ'un da aralarında bulunduğu banka müdürleri ve yöneticileri katıldı.

Toplantının ardından Türk lirasının ABD doları karşısındaki performansında bir değişiklik olmadı. Türk lirası dolar karşısında 12,025’ten işlem gördü. Türk lirası son iki günde yaşadığı toparlanma öncesinde Salı günü dolar karşısında değer kaybetmiş, ABD doları 13,45’e yükselmişti.

Türkiye Bankalar Birliği de toplantının ardından yaptığı açıklamada, küresel ve yurtiçi gelişmelerin, piyasaların ve bankacılık sektöründeki gelişmelerin ele alındığını belirtti, toplantının çok faydalı olduğunu kaydetti.

HABERE YORUM KAT