1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mehmet Metiner'e Suikast Planı İddiası
Mehmet Metinere Suikast Planı İddiası

Mehmet Metiner'e Suikast Planı İddiası

Star gazetesi yazarı Mehmet Metiner’e suikast düzenleyeceği iddiasıyla bir kişi 11 Şubat’ta gözaltına alındı; şüpheli K.B’nin PKK’yle ilişkili olduğu öne sürüldü.

16 Şubat 2011 Çarşamba 00:14A+A-

Mehmet Metiner "AK Parti siyasetini tasvip ediyorum, herhalde bu yüzden hedef seçildim. PKK'nın Kürtlük vadisinde yeri yok; beni tehdit edenler utansın" dedi.

Gazeteci-yazar Mehmet Metiner'e yönelik suikast hazırlığında olduğu öne sürülen bir kişi gözaltına alındı; şüpheli polise verdiği ifadede "Metiner'i öldürmeyi düşündüğünü ancak son anda pişmanlık duyarak vazgeçtiğini" söyledi.

Radikal gazetesinin haberine göre, gözaltına alınan K.B. adlı kişi, Halkın Demokrasi Partisi'nde (HADEP) genel başkan yardımcılığı, Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığı gibi görevlerde bulunan ve şu anda Star gazetesinde köşe yazarlığı yapan Metiner'i bir süredir takip ediyordu.

İddialara göre polis, PKK'yle "ilişkisi olduğu" iddiasıyla bir süredir adli takibe aldığı K.B'nin, Metiner'i öldürmek için eylem hazırlığında olduğunu saptadı. Metiner'in de bilgilendirilmesiyle, yazarın evinin önüne 24 saat nöbet tutan polis noktası kuruldu ve korumaları arttırıldı.

PKK'nin 15 Şubat'tan sonra "yavaş yavaş ateşkesi bitireceği" ile ilgili istihbarat aldığı öne sürülen polisler, telefonları, gittiği yerleri, görüştüğü kişileri ve kullandığı mail'ini takip ettikleri K.B'nin suikast düzenleyeceklerini öğrendi.

K.B'nin "suçüstü yakalanma" olasılığı da düşünüldüğü, ancak olayı şansa bırakmamak için bulunduğu eve baskın yapılması kararlaştırıldığı öğrenildi.

11 Şubat sabahı düzenlenen baskın sonucu, K.B gözaltına alındı; K.B'nin yarın (15 Şubat) savcılığa sevk edilmesi bekleniyor.

K.B'nin polise verdiği ifadesinde "Metiner'i öldürmeyi düşündüğü, ancak bundan son anda pişmanlık duyarak vazgeçtiğini" söylediği, buna neden olarak da "Metiner'in ağabeyinin arkadaşı olmasını ve kendisinin de inançlı olmasını" sıraladığı söyleniyor.

Öne sürülen iddialar arasında K.B'nin, Metiner'in program yaptığı Kanal 24 televizyonunun önünde iki kez keşif yaptığı, yapacağı silahlı saldırıyı bulunduğu bir noktadan aracın geçmesi esnasında yapmaya karar verdiği; aynı zamanda "örgüt tarafından bomba eğitimi" aldığı, eylemi yapacağı ruhsatsız silahın bulunduğu, ailesinin de K.B'nin örgütle olan ilişkilerinden rahatsız olduğu da var.

Konuyla ilgili ise Metiner, suikast hazırlığı konusunda kısa süre önce uyarıldığını belirterek şunları söyledi:

"Demokrasi isteyen bir örgütün, kendi halkından birini sırf benim gibi düşünmüyor diye öldürmeyi hedeflemesi üzücü. Korkmuyorum; ben bir yazarım, aynı zamanda siyasetçiyim.

"AK Parti'nin siyasetini tasvip ediyor, onların Kürt açılımına destek veriyorum. Başbakan Erdoğan ile geçmişten gelen bir hukukumuz var.

"Herhalde bu nedenlerden dolayı hedef seçildim. Bence PKK'nın Kürtlük vadisinde yeri yok, beni tehdit edenler utansın."

BİA NET

HABERE YORUM KAT