1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Mehmet Bostancı’nın Avrupa Müslümanlarına Bıraktığı Miras
Mehmet Bostancı’nın Avrupa Müslümanlarına Bıraktığı Miras

Mehmet Bostancı’nın Avrupa Müslümanlarına Bıraktığı Miras

Almanya’dan Mehmet Bostancı kardeşimiz vefat etti.

07 Şubat 2015 Cumartesi 17:09A+A-

Hamza Türkmen / Haksöz Haber

Almanya’dan Mehmet Bostancı kardeşimizin “İnna lillahi ve inna ileyhi raciun” hitabıyla başlayan vefat haberini aldık. 7 şubat 2015 tahinde ve saat 14.00 sularında.

Mehmet Bostancı ile kitap fuarı için 1991’de gittiğim Federal Almanya’nın Köln şehrinde tanışmıştım. İş ve aş için Almanya’ya giden ve Dusseldorf Belediyesi bahçe işlerinde çalışan ilkokul mezunu bir Anadolu gurbetçisiydi. Ama Avrupa kültürü içinde yabancılaşmamak için fıtri ve geleneksel İslam algısı içinde İslam’dan yana olan çabalara tutunma gayreti içinde olmuştu.

Mehmet Bostancı, Milli Görüş ve Cemaleddin Kaplan çevrelerinde tanış olan; ama Türkiye’deki tevhidi uyanış süreci ile irtibatlı olmaya çalışan arkadaşlarla birlikte Dusseldorf’ta “Dar’ul Erkam” adında bir mescit ve kitabevi oluşturmuşlardı. Bu mekânda iç ilişkileri yanında, yeniden ümmeti diriltmek, tevhidi bilince ulaşmak ve İslami mücadeleyi üstlenmek gayretinde olup da yolu Almanya’ya düşen bütün Müslüman şahsiyetleri ağırlamak ve onlarla temel sorunlarını konuşmak cehdinde olanlardan birisi idi. Gurbet elde ağırladıkları misafirlerine en fazla evini açan, gücü yettiği kadar yardımda bulunmaya çalışan çok hasbi bir insandı. Dar’ul Erkam’daki bu tür sohbetlerin devamı çoğu kez onun evinde sürer ve çok muhlis bir hanım olan eşi Nimet Hanım da ikram işlemlerini bir ibadet ruhu ile yapardı.

Mehmet kardeş sınırlı gelirine rağmen ümmet dayanışması söz konusu olduğunda ümmet coğrafyasındaki yaralara ilaç olabilmek için, infak için sınırlarını zorlar ve gerek Dar’ul Erkam’da gerek Almanya’daki tevhidi bilinçlenme sürecinin taşıyıcısı olmaya çalışan diğer kuruluş ve çevrelerle birlikte yapılan etkinliklerde büyük bir özveri ile çalıştığına ilgili kardeşlerimizle hep birlikte tanıklık etmişizdir.

Yazının devamı >>>