1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mehmet Ağar’a 1 Yıl Hapis Cezası İstendi
Mehmet Ağar’a 1 Yıl Hapis Cezası İstendi

Mehmet Ağar’a 1 Yıl Hapis Cezası İstendi

“Susurluk” davası kapsamında, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Mehmet Ağar’ın, “Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” iddiasıyla 6 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

12 Kasım 2010 Cuma 11:44A+A-

"Susurluk" davası kapsamında, Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemle ilgili, "Cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturduğu" gerekçesiyle Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Mehmet Ağar'ın, "Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" iddiasıyla 6 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Davanın dünkü duruşmasında, Cumhuriyet Savcısı Kubilay Taştan, esas hakkındaki görüşünü açıkladı. Taştan, Mehmet Ağar'a isnat edilen suçun, 5237 sayılı TCK'nın 220/7. maddesinin yollaması ile 220/2. maddesine uyduğu, aynı eylemin suç tarihinde yürürlükte bulunan 765 sayılı TCK'nın 314. maddesinde düzenlendiğini belirtti.

Savcı Taştan, bu yasa hükümlerinin ceza miktarı itibariyle sanık Ağar lehine olduğunu ifade ederek, Mehmet Ağar'ın 765 sayılı TCK'nın 314/1. maddesi uyarınca, "Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" iddiasıyla 6 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti. Esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Taştan, Mehmet Ağar'ın cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturup suç işlediği belirlenen ve ceza alan diğer kişilere emir ve talimat verdiği yönünde delil bulunmadığını, emir ve talimat alan konumunda da bulunmadığını belirtirken, şu iddialarda bulundu: "Ağar, örgütün hiyerarşik yapısına dahil olmamakla birlikte bulunduğu konum itibariyle mevcudiyetini bilmemesi mümkün olmayan ve haksız ekonomik çıkar amacıyla faaliyet gösterdiği anlaşılan silahlı örgüte bilerek ve isteyerek yardım ettiği anlaşılmıştır." Duruşma, 3 Şubat 2011 tarihine ertelendi.

Öte yandan Bir grup Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukat, kardeşleri öldürülen Fatma Bahçeci ve Şeyhmus Bahçeci adına müdahillik talebinde bulundu. Mahkeme, ara kararında müdahillik talebini reddetti.

Derneğin Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, savcının esas hakkındaki görüşünde, Ağar'a uygulanmasını istediği ceza maddesinin "mahallede bir araya gelerek komşunun kümesinden tavuk çalan 3 liseliye uygulanabileceğini" savunarak, "Ağar'ın, gerçek suçlarından cezalandırılmasını istediklerini" açıkladı.

YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT