1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Mehmet Ağar Emredince Katilleri Bıraktık"
Mehmet Ağar Emredince Katilleri Bıraktık

"Mehmet Ağar Emredince Katilleri Bıraktık"

Ömer Lütfü Topal’ın katil zanlısı üç özel harekât polisini gözaltına aldıktan sonra serbest bırakan dönemin Emniyet Müdürü Yazıcıoğlu: Ağar istedi, Ankara’ya gönderdik...

28 Eylül 2011 Çarşamba 17:27A+A-

Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Savcıları Hakan Yüksel ve Mehmet Özgür, 1990’lı yıllarda işlenen faili meçhullerle ilgili soruşturma kapsamında dün İstanbul eski Emniyet Müdürü Kemal Yazıcıoğlu’nun ‘tanık’ sıfatıyla ifadesine başvurdu. Yaklaşık bir saat boyunca savcılara ifade veren Yazıcıoğlu, adliyeden ayrılırken Taraf’ın sorularını yanıtladı.

Yazıcıoğlu, “Ömer Lütfü Topal cinayeti ile ilgili bilgime başvuruldu. Topal cinayetinin ardından gözaltına alınan Ayhan Çarkın, Oğuz Yorulmaz ve Ercan Ersoy’un Sayın Bakan Mehmet Ağar’ın talimatıyla o dönemin Özel Harekât Daire Başkanı İbrahim Şahin tarafından Ankara’ya götürüldüğünü söyledim” dedi. Yazıcıoğlu, Susurluk Komisyonuna verdiği ifadeleri tekrarladığını söyledi.

Talimat Ağar’dan

Eski Özel Harekâtçı Ayhan Çarkın’ın 90’lı yıllarda işlenen faili meçhullere ilişkin itiraflarının ardından başlatılan soruşturma derinleşiyor. 1996 yılında öldürülen Kumarhaneler Kralı Ömer Lütfü Topal cinayetinin işlendiği dönemde İstanbul Emniyet Müdürü olarak görev yapan Kemal Yazıcıoğlu dün, ‘tanık’ sıfatı ile yaklaşık 1 saat ifade verdi.

Topal cinayetinin ardından gözaltına alınan Ayhan Çarkın, Oğuz Yorulmaz ve Ercan Ersoy’un Ankara’ya götürülme sürecinde yaşanan her şeyi savcıya aktardığını ifade eden Yazıcıoğlu, Taraf’ın “Neden Ankara’ya gönderilmesine izin verdiniz’ şeklindeki sorusunu, “Sayın Bakan Mehmet Ağar istedi biz yolladık. Talimatı Sayın Bakan verdi. Polisleri bizim Özel Harekât Daire Başkanı olan İbrahim Şahin Ankara’ya götürdü. Daha sonra da serbest kaldılar” diye yanıtladı. Yazıcıoğlu, Topal cinayetinin neden işlendiğine dair ise “Bana göre Topal cinayeti kumarhanelerde söz sahibi olabilmek için işlenmiştir” dedi.

Devlet cinayet listesi yapmaz

Yazıcıoğlu, Topal cinayetinin ardından dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Necmettin Erbakan’a gönderdiği mektupta “Ömer Lütfü Topal’ı öldürmüşler, serbestçe dolaşıyorlar. Devletin içinde cinayet işleyenler var” sözlerini ise şöyle değerlendirdi: “Ben ifademde bu isimlerle ilgili bilgi vermedim. Bu konuda da bir şey sorulmadı. Mehmet Ağar ve İbrahim Şahin’in adı geçti. Onun dışında yeni bir bilgi veya isim vermedim” diye konuştu. Yazıcıoğlu, MGK kararı ile hazırlanan bir ölüm listesi konusunda bilginiz var mıydı sorusuna ise “Devlet cinayet listesi hazırlamaz. Ben böyle bir şey duymadım” dedi. Taraf’ta yayımlanan Tansu Çiller’in ‘PKK’ya yardım eden iş adamların listesi elimizde’ sözlerinin hatırlatması üzerine ise Yazıcıoğlu, “Ben o konuda bilgi sahibi değilim” dedi.

İhbar telefonunu amire sorun

Yazıcıoğlu, Taraf’ın ‘Susurluk Komisyonuna verdiğiniz ifadede Topal cinayeti ile ilgili bir ihbar telefonu geldiğinden bahsediyordunuz. İhbar telefonunun içeriği hakkında bilgi verebilir misiniz’ sorusunu ise şöyle yanıtladı: “İhbar telefonu o dönemde direk bana gelmiş değil. Bizim söz konusu ihbarları değerlendiren birimimizdeki ekip amirine gelmişti. O konuda onun bilgisine başvurulmalıdır.”

Yazıcıoğlu, itiraflarıyla 90’lı yıllarda işlenen faili meçhullerin tamamının yeniden soruşturulmasını sağlayan Ayhan Çarkın için ise şunları söyledi: “Ben Ayhan Çarkın’ı tanımam. Kendisi ile bir irtibatım da olmadı. İsmini de duymak istemiyorum. Bana onunla ilgili soru yöneltmeyin. İtirafları konusunda da bir şey söylemek istemiyorum.”

Cinayetin ardından görevden alınmıştı

Yazıcıoğlu, Topal cinayetinin ardından görevden alınmıştı. Cinayete ilişkin önemli bilgiler edindiği için görevden alındığı ileri sürülen Yazıcıoğlu, Susurluk Komisyonuna verdiği ifadede, Topal cinayeti ile ilgili ciddi bilgi sahibi olduğunu ancak bunları araştırmadan görevden alındığını anlatmıştı. 22 Aralık 1996’da Demirel başkanlığında Çankaya Köşkü’nde gerçekleşen zirvede de Demirel’in Yazıcıoğlu’nun Topal cinayetini üç özel timci tarafından öldürüldüğüne ilişkin sözleri tutanaklara geçmişti.

Taraf

HABERE YORUM KAT