1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. Medyanın Kurban ve Namaz Hazımsızlığı
Medyanın Kurban ve Namaz Hazımsızlığı

Medyanın Kurban ve Namaz Hazımsızlığı

Geçtiğimiz yıllarda kurban ibadetini ‘Kan bayramı’, ‘Vahşet manzaraları’, ‘Kavurma bayramı’ ifadeleri ile küçümseyip kötü göstermeye çalışan medya bu yılda aynı şeyleri yazdı.

08 Kasım 2011 Salı 03:28A+A-

İstisna sayılabilecek birkaç kötü uygulamayı toplumun geneliymiş gibi gösterip ‘Tekme tokat kurban’, İğneli kabzalı pusu’, ‘Boğaz yine kan gölü’ şeklinde haberler yapan candaş medya, marifetlerine cami düşmanlığını da ekledi. İznik’te bulunan Ayasofya Camii’nin 90 yıl sonra ibadete açılmasını da içine sindiremeyen başını Cumhuriyet gazetesinin çektiği urup, Ayasofya’da kılınan ilk namazı ‘Namaz şov’ başlığı ile duyurdu.

Müslümanlar her yıl olduğu gibi bu yıl da kurban ibadetini coşku ile eda etti. Kesilen kurbanlıklar aylarca et yüzü görmeyen ocakları şenlendirirken, yardımlaşma ve dayanışmayı pekiştiren bu ibadeti içine sindirmeyen kesimler önceki yıllarda yaptığı saldırıları sürdürdü. Doğan medyasının başını çektiği grup istisnai bazı nahoş durumları toplumun geneli gibi gösteren haberlere yer verdi. Kurban ibadetine saldıran haberlere bir de cami düşmanlığı eklendi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’’nün yoğun çabaları sonrası 90 yıl sonra ibadete açılan İznik Ayasofya Camii’nde kılınan ilk bayram namazı ile ilgili ‘Ayasofya’da namaz şovu’ başlıkları atıldı. İslam hazımsızlığın sembol gazetesi Cumhuriyet, bayramı ‘Boğaz kana boyandı’ başlığı duyurdu. Önceki yıllarda Boğaz’da denize boya dökerken yakalanan provakatörü unutan gazete, Boğaz’da çekildiği iddia edilen bir resmi yayınladı.

İznik Ayasafoya Camii’nin 90 yıl sonra yeniden ibadete açılmasını da içine sindiremeyen gazete, AK Parti ve MHP’li milletvekillerinin katılımı ile kılınan ilk namazı ‘Ayasafoya’da namaz şovu’ başlığı duyurdu. Levent Gencelli imzalı haberde caminin Hıristiyanlığın en önemli mekanı olduğu iddia edilirken, bu duruma Fener Rum Patriği’nin tepkisiz kalması eleştirildi. Hürriyet, Milliyet, Posta ve Habertürk de Cumhuriyet’ten farklı bir tutum takınmadı. Milliyet gazetesi birinci sayfasında ‘Her yıl daha iyi’ başlığını kullanırken, iç sayfada kullandığı başlıkla zihniyetinde herhangi bir değişiklik olmadığını ortaya koydu.

İki tam sayfa haber hazırlayan gazete birinci sayfadaki olumlu başlığın aksine iç sayfada ‘Kurban’da yine aynı manzara’ başlığını kullandı. Kurban ibadetinin yüz binlerce yoksula sağladığı faydadan tek kelime bahsetmeyen gazete, Erzurum, İzmir ve Ankara’da kaçan birkaç tane kurbanlığı haber yapmakla yetindi. (Yeni Akit) 

HABERE YORUM KAT