1. HABERLER

  2. HABER

  3. Medresede Rezalete Vakıf Onayı
Medresede Rezalete Vakıf Onayı

Medresede Rezalete Vakıf Onayı

Cemil İpekçi, 25 Eylül 2010’da Mardin’de, içinde iki mescidin bulunduğu tarihi Kasımiye Medresesi’nde birçok ünlü mankenin yer alacağı defile yapacak.

22 Eylül 2010 Çarşamba 01:48A+A-

İçinde cemaatle namaz kılınan mescidin bulunduğu mekânda yarı çıplak defile düzenlenecek!

Medresede yapılacak defilenin iptali için Mardinliler ayağa kalkarken, Vakıflar Genel Müdürlüğü ise cemaatle namaz kılınan mescidin bulunduğu medresede defile rezaletinin yapılmasına izin verdi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, tarihi bir rezalete imza atıyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü, Mardin'de içinde iki mescidin bulunduğu tarihi Kasımiye Medresesi'nde defile yapılmasına onay verdi. Defilenin yapılacağı medrese alanının içinde bulunan mescidde cemaatle namaz kılınıyor. Defile, mescidin 3 metre yakınında yapılacak. Mardinliler, Cemil İpekçi tarafından 25 Eylül 2010 tarihinde düzenlenmesi planlanan defilenin iptal edilmesini isterken, Cemil İpekçi, söz konusu alanda yapılacak defilenin dinen bir sakıncası olmadığını iddia ediyor.

TUTASI: NAMAZ KILINAN ALANDA DEFİLE OLMAZ

Mardin Belediye eski Başkanı Abdülkadir Tutası, namaz kılınan alanda yapılacak defilenin iptal edilmesini istedi. Mardin'de 11 yıl belediye başkanlığı yaptığını, Mardinlilerin söz konusu defileye karşı çıktığını kaydeden Abdülkadir Tutası, "Cemil İpekçi inat ediyor ve Kasımiye Medresesi'nde defile yapmak istiyor. Medresenin içinde Kasımiye Mescidi var. Medreseyi ziyaret eden, bu mescidimizde iki rekat namaz kılar" dedi.

Cemil İpekçi'nin söz konusu yerde defilenin yapılabileceğini söylediğini kaydeden Tutası, "Sanki şeyhülislâm gibi bize din dersi vermeye başladı. Cemil İpekçi'nin, ne şekli, ne şimali, ne de adabı yakışır bu işe... Bozdum kendisini ve 'Sen bize dikiş dersi ver, din dersi verme' dedim. Defilenin yapılacağı yer Kasımiye Mescidi'ne 3 metre yakınlıkta. Çırılçıplak kadınlar, medresede gösteri yapacak. Cemil İpekçi'ye, neden manastırda defile yapmadığını sordum, manastırda değil, medresede yapacağını söyledi. Cemil İpekçi, arkasında Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın olduğunu açıklıyor. Bakanın bu konuda taviz vermesi doğru değil" dedi.

KIZILKAYA: MEDRESEDEKİ MESCİDLERİN BİRİNDE CEMAATLE NAMAZ KILINIYOR

Mardin İl Müftüsü Mehmet Kızılkaya da, Kasımiye Medresesi'nin mülkiyetinin Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait olduğunu söyledi. Büyük alim ve kaşif El Cezeri'nin, Kasımiye Medresesi'nde hocalık yaptığına dikkat çeken Kızılkaya, "Medresede, tıp, fizik ve dinî ilimler tahsili yapılıyor; ancak medreselerde öğrencilerin namaz kılması için iki mescid oluşturulmuş. Medreselerin hepsinde mescid bulunur. Mescitlerin birinin kadrosu var" dedi.

Kasımiye Medresesi'nin irtifa hakkının Mardin Müftülüğü'ne ait olmadığını kaydeden Mehmet Kızılkaya, "Buranın mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait... 6 ay öncesine kadar da irtifa hakkı, Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne aitti. Kültür ve Turizm Bakanlığı, medreseyi restore etmiş. Daha sonra İl Özel İradesi'ne alınmak için müracaatlar yapılmış. Bilgi Müzesi yapılması için prosedürler devam ediyor. İrtifa hakkı bize verilmiş değil ama medreseyi ziyaret eden vatandaşlarımızın öğle ve ikindi namazını kılmak için imam görevlendiriyoruz" diye konuştu.

Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinde, Kasımiye Medresesi'nde caminin bulunduğuna dikkat çekiliyor. Sitede; "Camii-Medrese ve Külliyeler" bölümünde, Kasımiye Medresesi hakkında şu bilgiler veriliyor: "Mardin kentinin güneybatısındaki tepelerin altında yer alan yapının inşasında düzgün kesme taş kullanılmıştır. Yapının mimari tarzından, Artuklu devrinde yapımına başlandığı ve Akkoyunlular döneminde tamamlanmış olduğu anlaşılmaktadır. Plan özellikleri, taş işçiliği ve süsleme motifleri, devir özelliklerine uygun olmasa da, bu anıtsal yapının Mardin'deki Artuklu devrinin son eserlerinden birisi olduğunu söylemek mümkündür.

İki teras üzerine iki katlı olarak inşa edilmiş medrese, cami ve türbe ile birlikte külliye şeklindedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, konuyla ilgili sorularımızı cevaplamaktan kaçındı.

KENAN KIRAN / VAKİT

HABERE YORUM KAT

1 Yorum