1. HABERLER

  2. HABER

  3. Meclis'te “Cani Öcalan” ve Pazarlık Tartışması
Mecliste “Cani Öcalan” ve Pazarlık Tartışması

Meclis'te “Cani Öcalan” ve Pazarlık Tartışması

MHP Giresun Milletvekili Murat Özkan'ın AK Parti'ye yönelik 'teröristbaşı Abdullah Öcalan'la pazarlık yapıldığı' suçlaması tartışmaya yol açtı.

15 Aralık 2010 Çarşamba 11:07A+A-

TBMM Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmelerinin ikinci gününde de gergin anlar yaşandı.

MHP'siz bir Meclis istendiğini iddia eden MHP Giresun Milletvekili Murat Özkan, "Terörle MHP bir arada olmaz. MHP'nin olduğu yerde bu kadar açıktan pazarlık yapamazsınız." dedi. Bu sözlere AK Parti sıralarından tepki gelirken birleşimi yöneten Meclis Başkan Vekili Nevzat Pakdil, Özkan'ı uyardı. Özkan, konuşmasının devamında AK Partilileri Hitler'e benzetti. Özkan'ın "Diktatörler de seçimle işbaşına geldi, niye alınıyorsunuz? Hitler de seçimle işbaşına geldi, siz de seçimle işbaşına geldiniz." sözleri üzerine de Pakdil, "Böyle bir üslup olmaz. Diktatör kim?" diye sordu. Özkan'ın, AK Partili vekillere "Tahammülsüzlüğünüzün göstergesini şovla ortaya koydunuz." demesi üzerine de Pakdil mikrofonun sesini kesti.

Özkan'ın konuşmasının ardından AK Parti Grup Başkan Vekili Nurettin Canikli, sataşma olduğu gerekçesiyle söz aldı. Özkan'ın 'Meclis'e yakışmayan bir konuşma' yaptığını ifade ederek, "Terörle müzakereyi kim etti biliyor musunuz? 12 Ocak 2000 tarihli altında Ecevit, Bahçeli ve Yılmaz'ın imzası olan terör örgütüyle müzakere anlamına gelen o metni okuyun. MHP'yi 2002'de sandığa AK Parti mi gömdü? Sandığa millet gömdü." diye konuştu.

Canikli'nin sözlerine ise bu kez MHP'li milletvekilleri tepki gösterdi. MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal ayağa kalkarak Canikli'ye laf atarken, MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır da sataşma olduğu gerekçesiyle söz aldı. Şandır, "Sayın Canikli milletin gözünün içine baka baka doğruları söylemiyor. O görüşme müzakere değil devlet toplantısıdır. Devlet toplantısında alınan kararın imzalanmasıdır. MHP'yi suçlamak haddiniz değil." ifadelerini kullandı.

BDP-MHP arasında 'cani' tartışması

Görüşmelerde CHP ile BDP'liler arasında da 'cani' gerginliği yaşandı. Partisi adına söz alan MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz, Öcalan için 'İmralı canisi' ifadesini kullanınca BDP sıralarından itirazlar geldi. BDP'li ve MHP'li milletvekilleri arasında karşılıklı sataşmalar sürünce oturumu yöneten Pakdil, vekillerden sakin olmalarını istedi. Bu sırada BDP Grup Başkan Vekili Bengi Yıldız ayağa kalkarak, "Biz ifadeleri çirkin buluyoruz. Cani demeyiniz. Sizde de bir sürü cani var, ama böyle bir ifade kullanmıyoruz." karşılığını verdi. Bunun üzerine Pakdil, araya girerek gerginliğin büyümesini engelledi.

(Selim Kuvel / Zaman)

HABERE YORUM KAT