1. HABERLER

  2. HABER

  3. Meclis TV, Kürtçe Sansürünü Sona Erdirdi
Meclis TV, Kürtçe Sansürünü Sona Erdirdi

Meclis TV, Kürtçe Sansürünü Sona Erdirdi

Meclis Genel Kurulu'ndaki konuşmaları naklen yayınlayan TBMM TV, 'Siyasi Partiler Kanunu'na aykırı' olduğu gerekçesiyle, BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın Kürtçe yaptığı konuşmalarda ses yayınını kesti.

11 Aralık 2010 Cumartesi 03:23A+A-

Önceki gün yaptığı konuşmada Kürtçe yaptığı bölümlerin Meclis TV'den yayınlanmadığını öğrenen Kaplan, dün de test için yine kürsüden Kürtçe konuştu.

Oturumu yöneten MHP'li Meclis Başkan Vekili Meral Akşener'in müdahale etmediği konuşmasında Kürtçe şiir okuyan Kaplan'ın sesi Meclis TV'de kesildi. Kulislerden Meclis TV'yi izleyen BDP'liler, Genel Kurul'a 'ses kesildi' diye girince tartışma çıktı. AK Parti Grup Başkan Vekili Suat Kılıç da bir açıklama yapılmasını istedi. Bunun üzerine oturuma ara veren Meral Akşener, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, BDP'li vekiller ve Suat Kılıç'la konuyu ele aldı. Meclis TV'nin Kürtçe konuşmaları kestiği anlaşıldı. Aradan sonra Meral Akşener, 'teknik bir arızadan dolayı hatibin konuşmasının bir bölümünün yayınlanamadığı bilgisinin ulaştığını' belirterek Kaplan'a yeniden söz hakkı verdi. Hasip Kaplan da şiiri Kürtçe tekrar etti ve Türkçesini söyledi. Meclis TV bu kez Kaplan'ın konuşmasını kesmeden verdi. Olaya tepki gösteren Sırrı Sakık da kürsüden Kürtçe konuştu. Meclis TV, bu konuşmayı da kesmedi.

İbrahim Asalıoğlu / ZAMAN

HABERE YORUM KAT