1. HABERLER

  2. HABER

  3. Meclis, OYAK'ı Mercek Altına Aldı
Meclis, OYAKı Mercek Altına Aldı

Meclis, OYAK'ı Mercek Altına Aldı

Genelkurmay'ın ikna edemediği Meclis İnsan Hakları Komisyonu, OYAK'la ilgili şikayetlerin incelenmesi için alt komisyon kurma kararı aldı.

14 Ekim 2011 Cuma 02:56A+A-

Komisyon, 'antidemokratik uygulamalar ve ticaret hukukuna aykırı haklara sahip olmakla suçlanan kurumun yöneticilerini' de dinleyecek.

TBMM Dilekçe Komisyonu, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarının sıkça şikâyet konusu yaptığı Ordu Yardımlaşma Kurumu'nu (OYAK) ayrıntılı şekilde inceleme kararı aldı. Şikâyetler karşısında Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamalarından ikna olmayan komisyon, OYAK'la ilgili alt komisyon kuracak. Alt komisyon, bir yandan OYAK'ın antidemokratik uygulamalar ve ticaret hukukuna aykırı haklara sahip olduğu suçlamalarını inceleyecek, diğer yandan da kurumun yöneticilerini dinleyecek.

TSK bünyesinde çalışan çok sayıda personel, OYAK'ın 'antidemokratik yapıda olduğu' iddiasıyla TBMM Dilekçe Komisyonu'na başvurdu. N.A. adlı personel, başvurusunda OYAK üyeliğinin zorunlu tutulduğuna işaret etti ve kurum iştiraki şirketlerin tasfiye edilmesi gerektiğini savundu. M.İ.A. ise genel kurulda kendilerine oy hakkı tanınmamasının anayasaya aykırı olduğunu, halka arz edilmiş şirket bulunduran kurumun Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) hükümleri çerçevesinde faaliyetlerine devam etmesi gerektiğini belirtti. Aynı personel, OYAK Kanunu'nun demokratik şekilde değiştirilmesi talebinde bulundu. S.K. de dilekçesinde zorunlu OYAK üyeliğinden çıkmak ve iştiraklerdeki payının tarafına ödenmesini istediğini ancak olumsuz cevap aldığını kaydetti.

Şikâyetleri Milli Savunma Bakanlığı'na bildiren ve açıklama isteyen TBMM'ye "her şey kanunlara uygun" içerikli bir cevap geldi. Genelkurmay Başkanlığı'nın, bakanlık aracılığıyla gönderdiği yazıda, şu görüşe yer verildi: "205 sayılı kanunun kabul edildiği zamanda olduğu gibi bugün de TSK mensupları yurtiçinde ve dışında zorlu görevlerde bulunmakta ve diğer devlet görevlilerine nazaran, başka ölüm ve sakatlık riski olmak üzere çok daha fazla risk altında çalışmaktadır. Bu nedenle TSK mensuplarının görevlerini yaparken kendileri ve aileleri için gelecek endişelerini en aza indirebilmek ve geleceklerini güvence altına alabilmek için kurulmuş bir sosyal yardımlaşma fonu olan OYAK'a olan ihtiyaçları devam etmektedir."

OYAK'a ilişkin şikâyetlerle ilgili cevap yazılarını 'tatmin edici' bulmayan TBMM Dilekçe Komisyonu, konuyu bir alt komisyon kurarak ayrıntılı şekilde inceleme kararı aldı. Komisyon Başkanı AK Parti Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş, OYAK'a ilişkin çok sayıda şikâyet aldıklarına işaret etti ve alt komisyon marifetiyle yapacakları ayrıntılı çalışmalar sonucunda çözüme ilişkin nasıl bir yol izleyeceklerinin netleşeceğini söyledi.

Habib Güler / Zaman

HABERE YORUM KAT