1. HABERLER

  2. HABER

  3. Meclis İç Tüzüğü 'Değişmez' Değilmiş
Meclis İç Tüzüğü Değişmez Değilmiş

Meclis İç Tüzüğü 'Değişmez' Değilmiş

Merve Kavakçı'nın milletvekilliğinin düşmesine neden olan Meclis iç tüzüğü iktidar partisinin vekillerinin verdiği önergeyle çok kısa zamanda değişti. Oysa iç tüzük Kavakçı'nın hayatını etkilemişti.

08 Temmuz 2011 Cuma 09:52A+A-

Kadın milletvekillerine pantolon yasağı kalkıyor. AK Parti, Meclis Genel Kurulu'nda pantolon yasağını kaldırmak için TBMM içtüzüğünde değişiklik öngören bir önerge verdi.

AK Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener ve Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül'ün imzasıyla verilen değişiklik teklifine göre, kadın milletvekilleri artık Meclis Genel Kurulu'na pantolonla girebilecek.  İçtüzüğün 56. maddesinde yapılan değişiklikte, "Kadınlar tayyör ya da ceket ve pantolon giyer" ifadeleri eklendi.

Teklifin gerekçesinde ise, Genel Kurul çalışmalarının zaman zaman çok uzun sürdüğüne dikkat çekilerek, "Bu yorucu mesai içerisinde özellikle kadın milletvekilleri daha rahat kıyafetlerle genel kurul çalışmalarına katılımının sağlanması yönünde talep bulunmaktadır. Yine son dönemde içtüzükteki kıyafete ilişkin hükümler kadın hakları bağlamında eleştiri konusu yapılmaktadır. Ayrıca bazı durumlarda milletvekillerinin  farklı kıyafet tercihlerinde bulunması ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bilindiği üzere kadın devlet memurlarının etek giyme zorunluluğu bir mevzuat değişikliği ile geçmiş dönemde kaldırılmıştı" ifadelerine yer verildi.

Geçirdiği kaza nedeniyle kolunu ve bacağını kaybeden ve bundan dolayı protez takan CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey'in Meclis Genel Kurulu'na etekle gelmesi tartışmalara neden olmuştu. Pavey'in protezli fotoğrafı tartışmalara neden olmuş, Genel kurul'da etek zorunluluğunun değiştirilmesi gündeme gelmişti.

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum