1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mazlumder: Üskül İstifa Etsin
Mazlumder: Üskül İstifa Etsin

Mazlumder: Üskül İstifa Etsin

Mazlumder İstanbul Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, devleti çocuğun sahibi gören zihniyetin derhal istifa etmesi söylendi.

29 Ekim 2010 Cuma 00:05A+A-

MAZLUMDER İstanbul Şubesi, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül'ün, çocuklarını başörtülü olarak okula göndermek isteyen ailelerle ilgili olarak, "Bu iş daha ileriye giderse, devlet o çocuğu alır ve öğrenim görmesini sağlar" demesine sert tepki gösterdi.

Mazlumder İstanbul Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, devleti çocuğun sahibi gören zihniyetin derhal istifa etmesi söylendi.

Çocuklarını ilköğretim okullarına başörtüsü ile göndermek isteyen ailelerin bahsedildiği gibi nevzuhûr olmadığının belirtildiği açıklamada, "Bilakis, derneğimizce de yakından takip edilen ve 'sekiz yıllık kesintisiz eğitim uygulaması' başladığından bu yana devam eden pek çok vakada vatandaşlar derneğimize başvurmuşlar ancak 10 küsur senedir başörtüsü sorununa kulaklarını tıkamış olan hükümetler, siyasiler ve medya bu mağduriyetlerden ve taleplerden haberdar olmadığı için sorunun bugün ortaya çıktığını zannetmektedir" denildi.

Aileleri provokasyonla suçlayanların kamuoyunu yanıltmakta ve ailelerin bu haklı talebini kötü göstererek yok etmeye çalışmakta olduğunun kaydedildiği açıklamada şunlar söylendi: "Hâlbuki Türkiye'nin de taraf olduğu insan hakları sözleşmelerine göre "çocuğun da din ve vicdan hürriyeti" vardır ve "ebeveynler çocuklarını istedikleri dinî ve ahlaki prensiplere göre eğitme hakkına" sahiptir. (BM Çocuk Hakları Beyannamesi - BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi) Ayrıca yine uluslararası insan hakları hukuku gereği devlet -kötü muamele ve ihmal- olmaksızın çocukları ailelerinden ayıramaz." 

Mazlumder açıklamasında, İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül'e ve kendisini destekleyen şürekâsına, "hak ihlallerine çare olacakları yerde yeni ihlal biçimleri oluşturmalarının, halkı bu şekilde tehdit etmelerinin hukuk ve ahlak dışı olduğunun" hatırlatıldı. Açıklamada; "Temel insan hakları noktasında bu kadar çarpık ve arkaik bir zihne sahip bir kimsenin, millet adına insan hakları mücadelesi yapacak bir kurumun başında olmasını son derece yanlış buluyoruz ve kendisini istifaya davet ediyoruz" denildi.

YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT