1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mazlumder: “Cemil Bey Hangi 74 Milyondan Bahsediyor?”
Mazlumder: “Cemil Bey Hangi 74 Milyondan Bahsediyor?”

Mazlumder: “Cemil Bey Hangi 74 Milyondan Bahsediyor?”

Mazlumder İstanbul Şubesi Başkanı Cüneyt Sarıyaşar, Cemil Çiçek’in “Anayasa’nın ilk üç maddesi değişmez” sözleri üzerine bir basın açıklaması yaptı.

24 Mart 2011 Perşembe 15:26A+A-

Basın Açıklamasının Tam Metni:

CEMİL BEY HANGİ 74 MİLYONDAN BAHSEDİYOR?

Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Cemil Çiçek -darbeciler tarafından hazırlatılan- 1982 Anayasanın ilk üç maddesinde yer alan hususların, 74 milyonun ortak paydası olduğunu ifade ederek, "Esas olan ilk üç maddede değişmez olarak ifade edilen maddelerin varlığını korumasıdır" diye konuştu. Çiçek, İlk üç maddenin milletin ortak paydası olduğunu ve göz ardı edilemeyeceğini de vurguladı.

MAZLUMDER olarak bugüne kadar yaptığımız açıklamalarda genel olarak 82 anayasasına ve özelde bu anayasada yer alan ideolojik, devletçi, tek tipçi, dinleri-kimlikleri-dilleri-kültürleri yok sayan, Kemalist ideoloji endeksli ilkelere karşı çıktığımızı açıkça ifade etmiştik. Bütün bu itiraz ettiğimiz noktaların garantörü niteliğindeki değiştirilemez olarak ifade edilen maddeler hakkında hükümetten gelen bu sesin 74 milyonla alay etmek olduğu kanaatindeyiz.

Saydığımız konulara 28 Şubatların amansız taraftarı sermaye odaklarının dahi gelinen siyasi ve sosyal ortamda Cemil Çiçek ve hükümetinden daha özgürlükçü bakabildiklerini görmek ümit verici olsa da tokmağın Cemil Çiçeklerde olması bizi endişelendirmektedir.

Cemil Çiçek'in vurgulayarak işaret ettiği 74 milyonun ortak paydasının ne olduğuna bakmak isteyenler darbecilerin siparişiyle hazırlanan 1982 Anayasasına değil 1921 Anayasasına bakabilirler. Bunun dışında gerek tek parti iktidarlarınca gerek darbeler sonrasında hazırlanan hiçbir metne böyle bir gönderme yapılamaz. Aksi takdirde bu göndermeleri yapanların İttihatçı-tek partici-darbeci-Ergenekoncu gelenekle olan bağları sorgulanır hale gelecektir.

MAZLUMDER İstanbul Şubesi olarak, kısa süre sonra halkın karşısına oy istemek için çıkacak olan hükümetin ve siyasilerin, açılım politikalarıyla ve halkın talepleriyle örtüşmeyen bu açıklamaları bir an önce tekzip etmesi gerektiğini vurgular, toplumun ne istediğinin bilincinde olmayanların uğradıkları hazin sonları bir kez daha hatırlatmak isteriz.

M. Cüneyt Sarıyaşar

HABERE YORUM KAT