1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Mazluma ve Zalime Kimliği Sorulmaz"
"Mazluma ve Zalime Kimliği Sorulmaz"

"Mazluma ve Zalime Kimliği Sorulmaz"

Başbakan Yardımcısı Akdoğan: 'Bölgemizde ne tür oyunlar oynandığını görüyoruz. Bir küresel siyaset mühendisliği yapılıyor. Bölgeyi yeniden nasıl dizayn edebiliriz çabası var.' dedi.

19 Haziran 2015 Cuma 09:32A+A-

“20 Binden Fazla İnsan Tel Abyad’dan Geldi”

Başbakan Yardımcı Yalçın Akdoğan, Keçiören Belediyesi tarafından düzenlenen iftar programında yaptığı konuşmada: "Bizim petrol kuyularımız yok, altın madenlerimiz, doğalgaz rezervlerimiz yok ama vicdanımız var. 2 milyon Suriyeli insana kucağımızı açtık. En son olaylarda 20 binden fazla insan Tel Abyad’dan geldi. Bölgemizde ne tür oyunlar oynandığını görüyoruz. Bir küresel siyaset mühendisliği yapılıyor. Birtakım bahaneler ileri sürülüp bölgeyi yeniden nasıl dizayn edebiliriz çabası var." diye konuştu.

Mazluma ve Zalime Kimliği Sorulmaz

Türkiye’nin bu meselelere siyasî değil, öncelikle insanî perspektifle baktığını dile getiren Akdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye, siyasî hesap yapmaz, mazluma kimliğini sormaz. Arap mısın, Türkmen misin, Kürt müsün, Ezidi misin… Biz mazluma, mağdura kucağımızı açarız ve sahip çıkarız. Bu insanlık vazifesidir. Vicdanî bir vazifedir, ahlakî bir vazifedir. Biz mazlumu kucaklarız kimliğini sormadan. Zalime de kimliğini sormadan karşı çıkarız. İsterse Müslüman olsun… Kim olursa olsun. Zulmeden kim varsa onun karşısına dikiliriz."

“Bütün Bölge Halkları İçin Türkiye’nin İstikrarını Koruması Önemli”

Türkiye sınırlarında yaşanan hadiselere ulusal güvenlik boyutuyla da baktıklarını ifade eden Akdoğan: "Ulusal menfaatlerimiz açısından da bakarız. Dışarıda birileri birtakım senaryolar peşinden koşuyorsa Türkiye bu açıdan da yaşananları iyi değerlendirmek durumundadır ve bu değerlendirmeleri yapmaktadır." ifadesini kullandı.

Türkiye’nin "büyük bir ateş çemberi"nin içinden geçtiğine dikkati çeken Akdoğan: "Burada istikrar abidesi bir Türkiye var dimdik ayakta. Bunu korumamız gerekiyor. Mazlumların sığınağı olan bir istikrar ve güven adası var. Bunu gözetmemiz gerekiyor. Sadece kendimiz için değil, bütün bölge halkları için Türkiye’nin güven ve istikrarını koruması çok büyük önem taşıyor." dedi.

“AK Parti Varsa Güven ve İstikrar Var”

Bütün bu çalkantılar içinde Türkiye’nin seçimden çıktığını hatırlatan Akdoğan: "Allah’ın takdiri, milletin tercihi başımız gözümüz üzerinedir. Bu sonuçları AK Parti her zaman değerlendirmiştir, değerlendirmektedir." diye konuştu.

Seçimden önce: "AK Parti varsa  güven ve istikrar var. AK Parti varsa çözüm süreci var. AK Parti varsa yeni anayasa var, yeni Türkiye var." dediğini hatırlatan Akdoğan, hükümet olabilmek için de bir iki puanın çok hayatî olduğunu söylediğini dile getirdi. 

Siyaset kurumunun seçimden sonra temiz bir sayfa açtığını belirten Akdoğan, demokrasinin "tahammül, diyalog ve uzlaşı rejimi" olduğunu ifade etti.

"Milletin mesajı budur. Bu mesaja uygun hareket etmek gerekir." diyen Akdoğan, şöyle konuştu:

"Türkiye’nin menfaatlerini her şeyin üzerinde tutmak, sorumlu davranmak gerekir. Kimse sorumluluktan, vazifeden kaçamaz. Türkiye’nin yücelmesi için taşın altına elini koymak, bedenini, gövdesini koymak gerekir. Biz AK Parti olarak bu sorumluluğu her zaman üstlendik. Bundan sonra da sorumlu bir şekilde davranmayı sürdüreceğiz. Bu sonuçlar, Türkiye’de güven ve istikrar açısından AK Parti’nin olmazsa olmaz parti olduğunu göstermiştir. Türkiye’yi yönetme sorumluluğuna sahip olan parti olduğunu göstermiştir. AK Parti Türkiye’nin birliğinin, bütünlüğünün teminatadır, sigortasıdır."

“Seçilmiş Cumhurbaşkanına İdam Cezası Vermek Büyük Alçaklıktır”

Hakikati haykırmak için Türkiye'nin güçlü olması gerektiğini dile getiren Akdoğan, Mısır'da darbe olduğunda herkesin "üç maymunu" oynadığını söyledi. Milletin seçilmiş iktidarını devirmeyi "büyük bir alçaklık" olarak nitelendiren Akdoğan: "Seçilmiş Cumhurbaşkanına idam cezası vermek, yargısız infaz yapmak, tiyatro mahkemelerde yargılamak bu daha büyük bir alçaklıktır. Buna da bütün dünya sessiz kalıyor. O zaman diğer dünya ülkeleri nasıl inanacak sizin samimiyetinize? Demokrasi, insan hakları, özgürlükler dediğinizde nasıl inanacaklar? Siz sadece kendi ahlakî zemininizi batırmıyorsunuz, bu kavramlara kötülük ediyorsunuz. Demokrasiye, hukukun üstünlüğüne kötülük ediyorsunuz. Bu kavramları, bu değerleri de biz yücelteceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

“Ramazan Birliğimizi Arttırsın”

Ramazan’da umudun güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Akdoğan: "Umut sahibi olacağız, öz güven sahibi olacağız. 'Biz başarırız' diyeceğiz. Bu bir silkiniş ayı olacak hepimiz için.” dedi.

Türkiye ve bütün İslâm dünyası için Ramazan’ın hayırlara vesile olmasını dileyen Akdoğan: "Ramazan birliğimizi artırsın. Ramazan’ı yeni bir dostluk köprüsü yapalım." diye konuştu.

Akdoğan, iftar programının ardından Keçiören Belediyesi tarafından organize edilen “6. Uluslararası Ramazan Etkinlikleri”nin açılışını yaptı.

İftar programına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ve yabancı ülke temsilcileri de katıldı. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT