1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mavi Marmara Yola Çıktı!
Mavi Marmara Yola Çıktı!

Mavi Marmara Yola Çıktı!

Siyonist İsrail'in, Gazze'ye yardım götürürken 31 Mayıs'ta baskın düzenleyerek el koyduğu Mavi Marmara olmak üzere Defne ve Gazze gemileri dün Türkiye'nin gönderdiği 3 römorkörle İsrail limanlarından yola çıktı.

06 Ağustos 2010 Cuma 06:17A+A-

Gemiler dün Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçiliği'nden yetkililerin gözetiminde römorkörlere bağlandı. Gemilerin, 8 veya 9 Ağustos'ta İskenderun'da olmaları bekleniyor. Mavi Marmara ve Defne'nin, Hayfa'da, diğer gemi ise Aşdod limanında tutuluyordu.

Mavi Marmara, Yarın Akşam İskenderun Limanında...

İsrail'in kanlı bir saldırısıyla el koyduğu 3 gemi, Türkiye'ye teslim edildi. Gemiler, Dışişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen özel bir şirketin römorkları eşliğinde İskenderun limanına getiriliyor. Mavi Marmara ve Defne-Y gemisinin yarın akşam saatlerinde İskenderun limanına varması bekleniyor. Gazze gemisinin de 8 Ağustos Pazar günü İskenderun limanına ulaşacağı belirtiliyor.

Gemiler, limana vardıktan sonra 9 Ağustos Pazartesi günü savcılık ve ilgili yetkililer tarafından incelenecek. Sigorta ve eksper firmaları da ayrıca hasar tespiti ve güvenlik incelemesi yapacaklar. Mağdur aktivistlerin avukatları da gemiyi inceleyecekler.

Bu arada Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım hareketini organize eden İHH İnsani Yardım Vakfı, gemileri karşılamaya hazırlanıyor. İHH yetkilileri, İskenderun limanında gemileri karşılama törenine katılacaklar. Limanda gemilerin gelişiyle ilgili bir basın toplantısı düzenlenecek.

İHH Başkanvekili Yavuz Dede, İsrail'in gemileri iade etmesinin bir lütuf olarak görülmemesi gerektiğini söyledi. Dede, "İsrail askerleri, 9 arkadaşımızı katletti. 54 arkadaşımızı yaraladı. Bunlar yetmiyormuş gibi gemilerimiz de gasp edildi. İsrail, hem olayın gündemden düşmesi hem de delilleri yok etmek için keyfi olarak gemileri elinde tuttu. Biz gemilerin iade edilmesini olması gereken durum olarak değerlendiriyoruz. Bu konuda büyük çaba sarfeden Dışişleri Bakanlığımıza ve duyarlı halkımıza teşekkür ediyoruz.

Bundan sonra özellikle İsrail ile uluslar arası hukuk nezdinde mücadele devam edecek. İsrail'in mağdur aktvistlere tazminat ödemesi, özür dilemesi ve Gazze'ye uygulanan insanlık dışı ambargonun kaldırılmalı için gerekenler yapılmalı. İsrail uluslar arası kamuoyundaki cezasını mutlaka almalı. Aksi takdirde bundan sonra herhangi bir ülkenin kanunsuz uygulamalarına dünya devletlerinin ve uluslar arası hukukun herhangi bir şey söylemesi mümkün olmayacaktır. Dünya hukuku ve insanlık vicdanı kaybedecektir" dedi.

Dede, gemileri nasıl değerlendirecekleriyle ilgili olarak, "Arkadaşlarımızla istişare edip önümüzdeki günlerde bu konuyu netleştireceğiz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT