1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. BOSNA-HERSEK

  4. Marsmira Yürüyüşünde Şehitlerimiz Anıldı
Marsmira Yürüyüşünde Şehitlerimiz Anıldı

Marsmira Yürüyüşünde Şehitlerimiz Anıldı

Bosna’da yaşanan Srebrenica katliamını protesto için gerçekleştirilen Marsmira yürüyüşüne Türkiye'den kardeşlerimiz de katıldı.

14 Temmuz 2010 Çarşamba 13:42A+A-

 Gençlik Derneği Kültür Merkezi Bosna'da gerçekleştirilen Srebrenica katliamını protesto için gerçekleştirilen ve geçtiğimiz yıl Şehit Bahattin Yıldız tarafından Türkiye'ye duyurulan Marsmira yürüyüşüne ikisi bisikletçi olmak üzere otuz beş kişilik bir grupla katıldı.

2009 yılında Şehit Bahattin Yıldız'ın katıldığı ve 2010 senesinde tekrar Marsmira yürüyüşüne katılmak için sözleştiği Gençlik Derneği Gençlik Kültür Merkezi yetkilileri Bahattin Yıldız'ın şahadetinin ardından, birlikte yürümek üzere sözleştikleri Bosna Hersek'e gitti.

Bosna'da çeşitli ziyaretler gerçekleştiren dernek yetkilileri burada bulunan Türkiyeli şehitler Selami Yurdan, İlhan Atlı, Şerafettin Çalışkan, Zafer Ahmet Pınar, Ali İzzet Bayoğlu'nun kabirlerini ziyaret etti. Grup, Travnik, Mostar, Zenitza'da bulunan tüm şehitlikleri ve Aliya İzzetbogoviç'in de kabrini ziyaret ederek dua etti.

Bahattin Yıldız'ın vasiyeti doğrultusunda Bosna halkına hediyeler götürülürken yürüyüş esnasında sık sık tekbirler ve marşlarla şehitler anıldı.

Marsmira Yürüyüşü ve Amacı

Srebrenica katliamını unutturmamak amacıyla Nezuk-Potoçari arasındaki 110 km'lik güzergahta gerçekleştirilen ve üç gün süren zorlu Marsmira yürüyüşü Bosna halkı tarafından beş senedir düzenlenmektedir. 110 km'lik yürüyüş parkurunun yanı sıra 500 km'lik bisiklet parkuru da bulunan organizasyonda Gençlik Derneğinden 2 bisikletçi bu parkura katıldı. Yaşlı, genç binlerce kişinin katıldığı yürüyüş Srebrenica'dan kaçan masum halkın seksen günde kat ettiği güzergahta gerçekleştiriliyor. Yol boyunca birçok kez Sırp köylerinden ve halen mayınlı olan bölgelerden geçilerek gerçekleştirilen yürüyüş esnasında katliamın izlerine rastlamak mümkün. Boş mermi kovanları ve öldürülen insanların eşyaları halen yol üzerinde durmaktadır.

Türkiye'den ilk kez bir grubun katıldığı bu yürüyüş esnasında ilginç olaylar yaşandı. Yürüyüşe Türkiyeli Bosna şehitlerinin üzerlerinde resimlerinin olduğu tişörtlerle katılan grup halkın yoğun ilgisiyle karşılaştı. Yürüyüş esnasında Selami Yurdan'ı tişörtteki resminden tanıyan Boşnak bir silah arkadaşı grupta bulunanlara sarılarak duygulu anlar yaşanmasına neden oldu.

Mavi

Marmara Şehitleri ve Bahattin Yıldız Srebrenica'da Anıldı

Üç günlük zorlu parkuru tamamlayan Gençlik Derneği Bahattin Yıldız Yürüyüş Kolu üyeleri yanlarında götürdükleri pankartlarla Mavi Marmara şehitleri ve Afganistan'da düşen uçakta bulunan Bahattin Yıldız ve Faruk Aktaş'ı Srebrenica'da andı. Tören alanına bir buçuk kilometre kala bir kortej oluşturularak hazırlanan pankartlar ve bayraklar eşliğinde tekbirlerle şehitliğe kadar yüründü. Sırp askerleri ile sık sık karşı karşıya gelen grup tekbirlerle bölgeyi inletti. Bosna halkının yoğun ilgisinden dolayı sık sık durmak zorunda kalan grup zor da olsa şehitliğe ulaştı. Burada tekbirlerle karşılanan Gençlik Kültür Merkezi gönüllüleri pankartlarını şehitliğe asarak cenazelerin defnedilmesine yardımcı oldu.

Aliya'nın Dava Arkadaşları Ziyaret Edildi

Bosna'da savaş öncesi ve sonrası etkili çalışmalarda bulunan Miladi Müslümani Cemiyeti Gençlik Kültür Merkezi kafilesi tarafından ziyaret edildi. Burada Bosna 7. Müslüman Taburu komutanı Şerif Patkoviç ile uzun uzun görüşen kafile Bosna savaşı ve mevcut durum ile alakalı bilgi algı. Türkiye'den getirdikleri hediyeleri ve selamları Patkoviç ve Miladi Müslümani Başkanına ilettiler. Patkoviç Şehit olan İlhan Atlı ile alakalı anılarını gençlerle paylaşırken duygulu anlar yaşanmasına neden oldu.

Katilamın Yapıldığı Akü Fabrikasından Kan Örneği Alındı

Srebrenica da BM tarafından Sırplara teslim edilen sekiz bin insanın kafalarının kesildiği fabrikayı ziyaret eden Gençlik Kültür Merkezi kafilesi görülen dehşet manzaraları karşısında şoke oldu. İnsanları fabrikada toplayan ve 3 ayrı odayı kesimhaneye çeviren Sırpların katliamı gerçekleştirdikleri odalardan kan örnekleri alarak Türkiye'ye getirdiler.

HABERE YORUM KAT