1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Maliki: 'Esad'ın Öldürülmesi Savaş Çıkarır'
Maliki: Esadın Öldürülmesi Savaş Çıkarır

Maliki: 'Esad'ın Öldürülmesi Savaş Çıkarır'

Maliki, Esad'ın öldürülmesi ya da iktidardan uzaklaştırılması halinde Ortadoğu'da bir savaşın kaçınılmaz olacağını söyledi.

05 Aralık 2011 Pazartesi 13:01A+A-

Rusya'dan sonra Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a en büyük destek Irak Başbakanı Nuri El Maliki'den geldi. Maliki, Esad'ın öldürülmesi ya da iktidardan uzaklaştırılması halinde Ortadoğu'da bir savaşın kaçınılmaz olacağını söyledi.

Esad'ın iktidardan uzaklaştırılması halinde Suriye'nin iç savaşa sürükleneceğini iddia eden Irak Başbakanı Maliki, bunun da Ortadoğu'da bir mezhep kavgasına neden olacağını belirtti.

Maliki, Suriye'de bir iktidar değişikliği halinde, Irak'ın Arap ülkelerine karşı İran'ın oluşturacağı bir birlik içinde yer alacağının sinyalini de verdi.

Sünni ve Şiiller arasında savaş çıkabileceği uyarısında bulunan Maliki, "Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın öldürülmesi veya düşürülmesi durumunda bu ülkede iki grup arasında bir çatışma kaçınılmaz olacak, bunun da bölge üzerinde etkileri kaçınılmaz" dedi.

SURİYE'DE SÜNNİ İKTİDARDAN KORKUYOR 

Şii olan Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Suriye'de Sünnilerin iktidara gelmesi durumunda, ülkesindeki Sünni militanların yeniden güç kazanarak, Irak'ı kaosa sürüklemesinden endişe ediyor.

ŞAM'A YAPTIRIMA KARŞI ÇIKTI 

Arap Birliği'nin Esad rejimine karşı yaptırım kararına karşı çıkan üç ülkeden biri de Irak olmuştu. Irak, ekonomik yaptırımların Suriye'deki sorunu çözmeyeceğini savunmuştu.

Ntvmsnbc

 

 

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum