1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. KİTAP HABER

  4. Malcolm X’in “Hac Yolunda 1964 Günlükleri” Kitabı Çıktı
Malcolm X’in “Hac Yolunda 1964 Günlükleri” Kitabı Çıktı

Malcolm X’in “Hac Yolunda 1964 Günlükleri” Kitabı Çıktı

Malcolm X’in 1964’te Hacc yolculuğunda yazdığı günlükler Ekin Yayınları tarafından yayımlandı.

29 Ocak 2019 Salı 20:01A+A-

"Dar düşünceli insanların her şeyi ne kadar berbat edebildiğini
gördüğümden beri ufkumu genişletmek için seyahat ediyorum.”

Malcolm X

Umutları ve beklentileri küçük yaşlardan itibaren felce uğratılan, katliam ve yıkımlarla

ailesi paramparça edilen, okuma ve iyi bir meslek edinme hevesi kursağında bırakılan, daima aşağılanan ve hayatın taşrasına itilen bir Afro Amerikalı: Malcolm X.

Zulüm, haksızlık, nefret ve dehşet dolu bir dünyada, bataklığın dibini gören biriydi o. Aynı zamanda, önüne çıkarılan engellere ve yüzüne kapanan bütün kapılara rağmen, başını sağa sola vura vura bir çıkış, bir yol arayan ve bu çırpınıştan, bu cehdden asla vazgeçmeyen, başkalarını da koluna takarak özgürlük türküsünü gövdeleştiren bir umut savaşçısıydı. Dahası, yeri geldiğinde yalnızlığı ve bütün bir dünyayı karşısına almayı tercih eden, hep bıçak sırtında yaşayan, üstüne geçirilen kirli giysileri ata ata gerçek ve salih bir mümin olma yolunda azimle yürüyen, aramaktan bıkmayan ve ulaştıklarını kardeşleriyle paylaşan sıra dışı ve etkileyici bir mücadele adamıydı.

Bu kitapta Malcolm X’in düşüncelerinde devrim yaratan 1964 yılı seyahatlerini günbegün Malcolm X’in kaleminden okuyacaksınız. Bizzat Malcolm X tarafından kaleme alınan ender metinlerden olan bu kitapta Malcolm X’e ait belgesel nitelikte orijinal kartpostal ve mektuplar da yer alıyor. 

Bir uyanmışın, bütün uyuyanları uyandırmaya yeteceğini bizatihi tanıklık ederek gösteren sancılı hayat bir yaşam serüvenine sahip olan Malcolm X’in bu değerli günlüğü, okuyucuya Malcolm X’in hayatını yakından tanıma imkânı sağlıyor.

1964_gunlukleri_reklam.jpg

Hac Yolunda 1964 Günlükleri

Malcolm X

Çeviri: Sena Çalkın, Sena Arıcıoğlu, Hakan Demirhan

Orijinal Adı: The Diary Of Malcolm X: 1964

Ekin Yayınları

02125241028

ekinkitab@gmail.com

HABERE YORUM KAT