1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mahsur Kalan İşçiler Madenden Çıkarılmaya Başlandı
Mahsur Kalan İşçiler Madenden Çıkarılmaya Başlandı

Mahsur Kalan İşçiler Madenden Çıkarılmaya Başlandı

Soma'da maden ocağındaki yangın sonrası madenin içinde mahsur kalan işçilerden bazıları sağ olarak çıkarılmaya başlandı.

14 Mayıs 2014 Çarşamba 00:11A+A-

Eynez mevkisindeki bir maden ocağında trafoda çıkan yangın sonrası yerin 2 kilometre altında mahsur kalan işçileri kurtarmak için uzman ekiplerin çalışması devam ederken, mahsur kalanlardan bazıları arama kurtarma ekiplerince çıkartılmaya başlandı.

Madenden çıkan her işçi, yakınları tarafından alkışlarla karşılandı. İşçilerin bir bölümünün yürüyerek çıktığı, sedyeyle çıkarılan bazı işçilerin ise hayati tehlikesinin bulunmadığı gözlendi. Çıkarılan işçiler,maden önünde bekletilen ambulanslarla hastanelere sevk ediliyor.  

Bu sırada çok sayıda işçi ailesinin madenin önüne yığılması nedeniyle güvenlik görevlileri kalabalığı dağıtmaya çalışıyor. Çok sayıda işçi yakınının madene ulaşmak üzere yola çıkması nedeniyle ilçe merkezi ile maden arasındaki 30 kilometrelik yolda konvoy oluştu. 

Maden önünde bekleyen bazı işçi yakınlarının dua ettiği bazılarının da fenalaştığı gözlendi.

3 işçinin cesedi çıkarıldı

Madenden son olarak 21 işçi yürüyerek çıktı. İşçiler madenin sağlık biriminde ayakta tedavi edildi. Dumandan etkilenen 10 işçi ise ambulanslar ve özel araçlarla hastanelere sevk edildi. Madenden battaniyeye sarılı 3 ceset çıkarıldı. 

Öte yandan madenden işçilerin çıkarılması sırasında bölgede toplanan işçi yakınlarının bu bölgeye yüklenmesi nedeniyle zor anlar yaşanıyor. Bazı vatandaşların cesetlerin yüzünü açmaya çalışması üzerine Jandarma ve güvenlik ekipleri vatandaşları uzaklaştırmaya çalıştı.

Madenden yürüyerek çıkan işçilerden bazılarının isimleri maden ocağı önünde bekleyen vatandaşlara ilan edildi. 

Bu işçilerin isimleri şöyle:

"Ahmet İnanç, Süleyman İnce, Vedat Kılıç, Onur Ergün, Halil İbrahim Adak, Osman Yıldırım, Yusuf Emre Uğur, Eset Çevik, Mehmet Ali Dinçer, Zeki Özdemir, Fazlı Barış, Serdar Güney, İnan Akbulut, Tolga Söğüt, Şakir Yakut, Recep Karabulut, Veysi Yardımcı ve Cengiz Yıldırım." 

Öte yandan kurtarma ekiplerinin madenin galeri uzunluğunun 3,5 kilometreye yakın olması nedeniyle işçilere ulaşmasının zaman aldığı belirtildi.

İzmir'den takviye ekipler yola çıktı

İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü'ne bağlı 10 psikoterapistin de Soma'ya gittiği ayrıca İzmir'deki hastanelerin yoğun bakım üniteleri ve yanık tedavi ünitelerinin hazırlandığı bildirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi de 20 kişilik uzman ekibin yanı sıra 1 malzeme aracı, 2 AKS aracı, 2 arazöz ve içinde suni teneffüs cihazı ve yedek tüplerin de bulunduğu 1 tam teçhizatlı konteynerin Soma'ya doğru yola çıktığı kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Gül'den talimat

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Manisa Valisi Abdurrahman Savaş'a, mahsur kalanların kurtarılması için devletin tüm imkanlarının seferber edilmesi talimatını verdi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İlçe Kaymakamı Bahattin Atçı'yı telefonla arayarak bilgi aldı.

Başbakan Erdoğan gelişmeleri yakinen takip ediyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Soma'daki maden faciasıyla ilgili gelişmeleri ve kurtarma çalışmalarını yakinen takip ettiği bildirildi.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bölgeye göre, Erdoğan, Ankara'da Resmi Konut'ta bilgi aldığı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ı Soma'ya göndermesinin ardından, gelişmeler ve yürütülen çalışmalar hakkında Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı, AFAD Başkanı Fuat Oktay başka olmak üzere yetkililerden bilgi aldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı: Mevzuata aykırı bir durum görülmediği tespit edildi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Soma Kömür İşletmeleri AŞ işyerinde Bakanlık müfettişlerince 2012 yılında 2 kez, 2013 yılında 2 kez ve son olarak da 13-14, 17-18 Mart 2014'te iş sağlığı ve güvenliği yönünden teftiş yapıldığı belirtilerek mevzuata aykırı bir durumun görülmediği ifade edildi.

Ayrıca işyerinde 25 Temmuz 2013'ten itibaren 9 iş güvenliği uzmanı, 3 işyeri hekiminin çalıştığının tespit edildiği bildirilerek şunlar kaydedildi:

"Olayın ilk başından itibaren müfettişlerimiz olay yerindedir. Bakan Yardımcımız ve Teftiş Kurulu Başkanımız da olay yerine hareket etmiştir. Maden ocağında mahsur kalan işçi kardeşlerimizin sağlıklı bir şekilde kurtulmalarını temenni ediyoruz."

Sağlık Bakanlığı, Soma'daki madende elektrik panosunda çıkan yangın üzerine bölgeye bir uçak ambulans, 27 kara ambulansı ve 6 ulusal medikal kurtarma ekibi (UMKE) gönderdi.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT