1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mahkeme Müzakerelerini Ergenekon'a Sızdırdı
Mahkeme Müzakerelerini Ergenekona Sızdırdı

Mahkeme Müzakerelerini Ergenekon'a Sızdırdı

Şengün'le ilgili HSYK müfettişlerince hazırlanan raporda, "Mahkeme heyetinin Ergenekon müzakereleri Şengün aracılığıyla örgüt üyelerine rapor edilmiş." ifadesi dikkat çekti.

15 Temmuz 2011 Cuma 04:40A+A-

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 2. Dairesi'nin Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün'ün görev yerini değiştirirken, kurul başmüfettişlerinin raporunu dikkate aldığı belirtildi.

Şengün'le ilgili HSYK müfettişlerince hazırlanan raporda, "Mahkeme heyetinin Ergenekon müzakereleri Şengün aracılığıyla örgüt üyelerine rapor edilmiş." ifadesi dikkat çekti.

Ergenekon terör örgütü davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin başkanı Köksal Şengün'ün tayin sebebi netleşiyor. Köksal Şengün hakkında yürütülen disiplin soruşturması hakkında HSYK önceki gün karar vermişti. Kurul, özel yetkisini kaldırdığı Şengün'ün görev yerini değiştirerek, Bolu'ya atamıştı. Şengün hakkında HSYK başmüfettişlerince yapılan soruşturma sonunda düzenlenen raporda çarpıcı ayrıntılar yer aldı. HSYK ikinci dairesine sunulan raporda, Şengün'ün uygunsuz hareket ve ilişkileriyle mesleğin onur ve saygınlığını yitirdiğine dikkat çekiliyor. 'Tülay Bekar'ın Ergenekon sanıkları Doğu Perinçek ve Veli Küçük'le ilişkisinin olduğu bilindiği halde Şengün'ün Bekar'la makama uygun olmayacak gönül ilişkisi yaşadığına' vurgu yapılıyor.

Bu sebeple Şengün'ün görevini tarafsız ve doğru yapamayacağı belirtiliyor. Raporda ayrıca, Şengün'ün, mahkemenin heyet halinde yaptığı Ergenekon müzakerelerini Tülay Bekar'la paylaştığı aktarılıyor. Şöyle deniliyor: "Tülay Bekar'ın, Köksal Şengün'den edindiği bilgileri örgüt üyelerine her görüşme sonrasında rapor edilip iletilmesine zemin hazırlamıştır."

SEYFİ OKTAY'DAN TALİMAT ALDI

Rapora yansıyan ilginç ayrıntılardan bir tanesi ise Şengün'ün yasak aşk yaşadığı Bekar için iki ayrı telefon tahsis etmesi ve bu telefonları sadece Bekar'la görüşmek için kullanması. Başmüfettişler ayrıca kamuoyunda Ergenekon olarak bilinen davada Şengün'ün eski Adalet bakanı Seyfi Oktay'la görüşmeler yaptığı ve Oktay'a görüş açıkladığı, dava üzerine Oktay'la müzakereler yaptığına işaret edildi. Müfettişler, Oktay ve Tülay Bekar'la yapılan görüşmeler sonucunda Şengün'ün tutuklu sanık Mehmet Haberal'ın tahliyesi için muhalefet şerhi yazdığına vurgu yaptı.

Başmüfettişler, Şengün'ün, Ergenekon davasının tutuklu sanıklarını tahliye etmek için uğraşan eski Adalet Bakanı Oktay'la Yargıtay üyesi olmak için görüşmeler yaptığını belirtti. Bu yöndeki telefon görüşmeleri ve Oktay'la yaptığı buluşmalar, ayrıca Oktay aracılığıyla eski HSYK Başkanı Kadir Özbek'ten randevu talep etmesi dinlemeye takılmıştı. HSYK kaynakları ise Şengün'ün Yargıtay üyesi olabilmek için Oktay'ın Ergenekon'la ilgili görüşlerini dikkate aldığını açıkladı. Buna göre Şengün, Yargıtay üyesi olabilmek için terör örgütü davasını hiçe saymış.

Metin Arslan / Zaman 

HABERE YORUM KAT