1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Mahir Esad'ın Görevden Alınması İstendi mi?
Mahir Esadın Görevden Alınması İstendi mi?

Mahir Esad'ın Görevden Alınması İstendi mi?

“Erdoğan hükümeti, Beşar Esad’dan Suriye’deki kanlı askeri müdahalelerin 1 numaralı ismi olarak görülen kardeşi Mahir’i ülkeden çıkarmasını istedi.”

20 Haziran 2011 Pazartesi 10:44A+A-

El-Arabiya'da yer alan bu iddiaya göre Ankara, "Ya Mahir'i biz alalım ya da Avrupa'da bir yere gitmesini sağlayalım" mesajı verdi.

Daily Telegraph gazetesinin Orta Doğu muhabiri Adrian Blomfield imzalı haberde ise "Türkiye'nin, Suriye rejimine yönelik baskıyı gözle görülür ölçüde artıran bir girişimde bulunduğu ve dün Cumhurbaşkanı Beşar Esad'dan, büyük nefret uyandıran kardeşi Mahir Esad'ı ordudaki görevinden derhal almasını talep ettiği" aktarılıyor.

Bu durumu, Türkiye'nin eski müttefikine karşı sabrının taşmaya başlamasına bir işaret olarak yorumlayan Daily Telegraph, Türkiye hükümetinin Şam'a temsilci gönderdiği ve bu görüşleri bir mektupla ilettiğini yazıyor.

Habere göre Türkiye mektupta Suriye rejiminin garanti etmesini umduğu bir dizi somut reform talebine de yer verdi.

Daily Telegraph, Arap ülkelerinin sembolik ifadeler dışında Beşar Esad'ı eleştirmeye yanaşmadıklarını, bunun da "Orta Doğu'nun büyük güçlerinden Türkiye'nin varlığını giderek daha da fazla hissettirmeye başlamasını önemli kıldığını" vurguluyor.

Gazete, Mahir Esad'ın Cumhuriyet Muhafızları ve elit dördüncü Tümen'in komutanı ve Suriye'nin belki de en korkulan adamı olduğunu yazıyor.

Daily Telegraph, Mahir Esad'ın son dönemde Türkiye sınırına yakın köy ve kasabalardaki şiddet olaylarının da başındaki isim olduğunu hatırlatıyor. Suriye rejiminin "kötü polisi" olarak adlandırılan Mahir Esad'a bağlı birliklerin en az 1300 muhalifin ölümünden sorumlu olduğu iddia ediliyor. Gözlemciler köşeye sıkıştıkça Beşar Esad'ın her geçen gün daha fazla kardeşine yaklaştığını belirtiyor.

ÇADIRKENTE KANASLI ATEŞ

Türkiye sınırından binlerce mültecinin geçtiğini de yazan gazete, Türkiye'nin ilk kez, sınırın Suriye tarafına da yardım göndermeye başladığını belirtiyor.

Haberde ayrıca Suriye birliklerinin sınır bölgesindeki operasyonlarını dün daha da sıkılaştırdığını, sınırda mahsur kalmış binlerce mültecinin hayatta kalmasını sağlayan yakınlardaki fırın ve dükkanları yaktığı belirtiliyor.

Bu arada Güveççi köyü yakınında, Suriye topraklarında olaylardan kaçanlar için kurulan çadırkente dün akşamüstü ateş açıldı. Kanas tipi silahlarla açılan ateşte biri ağır 2 kişi yaralandı.

HABERE YORUM KAT