1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mağdur Şikâyetleri Dikkate Alınmadı
Mağdur Şikâyetleri Dikkate Alınmadı

Mağdur Şikâyetleri Dikkate Alınmadı

Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülmeye başlayan Hayata Dönüş Operasyonu davasının mağdur avukatları, taleplerinin dikkate alınmamasından şikayetçi.

04 Aralık 2010 Cumartesi 01:23A+A-

Avukatlar, mağdurların şikayetçi olduğu operasyonun sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunmasını talep ediyor. Mağdurların taleplerine rağmen mahkeme ve savcıların dönemin Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Ali Suat Ertosun'un yargılanması için harekete geçmemesi tepki çekiyor. Müdahil avukat Ebru Timtik, "Ne mahkeme heyeti ne de cumhuriyet savcısı huzurda ifade veren mağdurların şikâyetlerini dikkate almadı ve şikâyet edilen kişiler hakkında herhangi bir soruşturma talebinde bulunmadı." dedi.

Operasyonun mağdurlarından Ahmet Tamer, şu anda HSYK üyesi olan Ali Suat Ertosun başta olmak üzere diğer sorumlulardan şikâyetçi olduklarını ancak yazılan müzekkerede Ertosun'un adının bile geçmediğine dikkat çekti. Avukat Ömer Kavili de, Eyüp Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazılan müzekkerede dönemin Ali Suat Ertosun'un adının eklenmemesini eleştirdi. Kavili, "Bu operasyonun en başta gelen sorumlularından biri olan Ali Suat Ertosun'un bu listede isminin olmaması kabul edilebilecek bir durum değil." ifadelerini kullandı. Avukat Oya Aslan ise tutuklu ve hükümlü 240 kişinin Ertosun hakkında daha önce suç duyurusunda bulunduğunu hatırlattı. Aslan, "Bu kişi hakkında herhangi bir işlem yapılmadı, dönemin diğer sorumluları hakkında açılan dava ise takipsizlikle sonuçlandı. Geçtiğimiz duruşmada ise mağdurların bunca açık ifadelerine rağmen bu ismin de müzekkereye dâhil olmaması düşündürücüdür. Bu ismin bu davadaki hukuki durumu muallaktadır." dedi. Hayata Dönüş Operasyonu'yla ilgili açılan davada 1 astsubay ve 38 er yargılanıyor.

YAKUP ÇETİN /  ZAMAN

HABERE YORUM KAT