1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Macron Avrupa’nın mülteci karşıtlığını yeterli bulmadı!
Macron Avrupa’nın mülteci karşıtlığını yeterli bulmadı!

Macron Avrupa’nın mülteci karşıtlığını yeterli bulmadı!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geçtiğimiz günlerde göç akınına uğrayan Lampedusa Adası’ndaki durum hakkında Avrupa'nın sınırlarını daha iyi koruması gerektiğini söyledi.

16 Eylül 2023 Cumartesi 09:46A+A-

HAKSÖZ-HABER

Macron, ziyaret için gittiği Semur-en-Auxois köyünde basına yaptığı açıklamada, Akdeniz'de son günlerde göç akınına uğrayan İtalya'nın Lampedusa Adası'ndaki duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Göç meselesinin tüm Avrupalıları etkilediğini, bu gibi durumlarda insani bir yaklaşım sergilemek gerektiğini vurgulayan Macron, adeta sorunun müsebbipleri Avrupalılar değilmişçesine bir anlayışla(!), insanların hayatları pahasına Akdeniz'den geçerek Avrupa topraklarına geldiğini söyledi.

Doğal kaynakları çok uzun yıllardır Avrupalılarca sömürülen, siyasi olarak istikrarsızlaştırılan, sıklıkla Batı müdahalesine maruz kalan ülkelerin vatandaşları artık Avrupa sınırlarını tehdit etmeye başlayınca farkediliyorlar. İnsanlık dışı koşullarda zorlu bir göç rotası izleyenler, nihayet hayatta kalabildiğinde ise kendileri değil onlara karşı sınırların korunması gerekiyor!

İtalya'nın yanında olmanın tüm Avrupa Birliği'nin (AB) görevi olduğunu kaydeden Macron da bu yüzden "Avrupa, sınırlarını daha iyi korumalı" diye konuşabiliyor.

  

HABERE YORUM KAT