1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LÜBNAN

  4. Lübnan’da Görüşmeler Tıkandı
Lübnan’da Görüşmeler Tıkandı

Lübnan’da Görüşmeler Tıkandı

Lübnan'da 11 Hizbullah yanlısı bakanın istifası sonrası yaşanan siyasi krizin çözümünde Suudi Arabistan arabuluculuktan ayrıldı. Arabistan'dan sonra Türkiye ve Katar da arabuluculuğu askıya aldı.

21 Ocak 2011 Cuma 05:05A+A-

 Görüşmelerin tıkanması üzerine Beyrut'taki temaslarını tamamlayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'ye döndü.

Türkiye ve Katar'ın, Lübnan krizinin çözümü için yürüttüğü arabuluculuk faaliyetlerini askıya aldığı bildirildi. Reuters'ın haberine göre, söz konusu ortak açıklama, Lübnan'da iki gün boyunca iktidar ve muhalefetle görüşmelerde bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Beyrut'tan ayrıldığı sırada yapıldı.

Daha önce de Suudi Arabistan'dan "Arabuluculuktan çekildik" açıklaması gelmişti. Riyad, Lübnan'ın bölünebileceği uyarısını yapmıştı. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Hizbullah lideri Hasan Nasrullah'la da biraraya gelmişti. Lübnan'da geçtiğimiz hafta Hizbullah yanlısı 11 bakanın istifasıyla hükümet düşmüş ve ülkede siyasi bir kriz baş göstermişti. Hizbullah'ın yayın organı olan El Manar televizyonunda yer alan habere göre, Suudi Arabistan ile Suriye'nin krizin başından itibaren ortaya çıkardığı çözüm üzerinde anlaşmazlık olması üzerine, Türkiye ile Katar'ın iki gündür süren yoğun diplomatik girişimleri sonucunda, Hizbullah'ın sorunun çözümü için yeni şartlar ileri sürdüğü ve öncelik sıralamasının değişmesini önerdiği belirtildi. Haberde yeni şartların neler olduğu hakkında ayrıntı verilmedi. Lübnan tarafından basına dağıtılan bir bildiride iki bakanın istişarelerde bulunmak üzere ülkelerine döndükleri belirtildi. YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT